Primăvara vine cu viroze. De ce răceşte bebeluşul şi cum îl trataţi

La început de primăvară, proaspetele mămici au motive de îngrijorare. Cum vremea încă poate să ne joace feste, iar bebeluşii sunt mai expuşi la virozele de sezon decât adulţii, Lyla.ro vă propune câteva sfaturi privind tratarea răcelilor celor mici.
Romania TV
20 mart. 2012, 11:50
Primăvara vine cu viroze. De ce răceşte bebeluşul şi cum îl trataţi

Bebeluşii nu au încă un sistem imunitar bine format şi de aceea ei sunt mai expuşi decât adulţii la racelile şi virozele specifice sezonului. Nu dezarmaţi însă, pentru că bebeluşii, chiar şi fără acest sistem imunitar complet, sunt mult mai rezistenţi decât oamenii mari. În mod normal, ei vor contracta între şase şi zece răceli sau viroze pe an, cu precădere cei hrăniţi cu lapte din comerţ, cel natural al mamei continând anticorpii acesteia.

Cauzele răcelii la bebeluşi

În afara sistemului imunitar încă slab dezvoltat şi a minusului de anticorpi rezultat din alimentaţia cu lapte formulă, bebeluşul este expus în permanenţă microbilor şi bacteriilor din jurul său. Deşi majoritatea părinţilor cred că strănutul lor este cauza principală a îmbolnăvirii bebeluşilor, în realitate principalul risc este reprezentat de atingerile de mâini sau prin jucăriile pe care cei mici le pot duce la nas sau la gură.

Ţineţi astfel copilul departe de adulţi sau alţi copii bolnavi şi asiguraţi-vă că înainte de a fi luat în braţe, vă veţi spăla bine pe mâini cu apă şi săpun pentru a îndepărta bacteriile şi microbii. Dacă odorul dumneavoastră merge la creşă, riscul de a se îmbolnăvi creşte simţitor, mediul social fiind un factor de risc suplimentar datorita apropierii de mult mai multe persoane care îl expun astfel la mai multe boli.

Citeşte continuarea articolului AICI

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Clipe de groază pentru antrenorul român aflat în Abu Dhabi, după ce Iran a atacat bazele americane: „Au fost bubuituri, le-am auzit!”. Exclusiv
Capital.ro
Statul vrea banii românilor. Anunț pentru cetățenii cu vârsta de peste 18 ani: Se aplică de la 6 martie
Playtech.ro
Unde se vor construi cele opt noi staţii de metrou din Bucureşti: este una dintre cele mai aglomerate zone din Capitală
Adevarul
„Comoditatea mașinii personale e de fapt masochism și barosăneală”. Dezbaterea virală despre traficul din București
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Alimentul preferat de Ion Țiriac înainte să devină miliardar: ”Mânca 12-14 la micul dejun”
MediaFlux
Zelenski, dispus să se întâlnească cu Putin, cu o singură condiție. Posibilă pace până în noiembrie în Ucraina
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj