Primele căpșuni românești au apărut la tarabe în piețe. Sunt mai scumpe decât un kilogram de carne

Vremea capricioasă din această primăvară a afectat grav livezile de pomi fructiferi și alte culturi. Nu vom avea cireşe, piersici şi caise, anunţă ministrul Mediului, Mircea Fechet. Culturile de căpşuni, care încep să apară în pieţe, au scăpat tefere la limită, dar cu preţuri mai mari decât anul trecut.
Alina Costache
28 apr. 2025, 15:24
Primele căpșuni românești au apărut la tarabe în piețe. Sunt mai scumpe decât un kilogram de carne

Primele căpșuni românești care au apărut la piață. Sunt mult mai parfumate și au gust dulceag, total diferit de cele din import. Însă gustul autentic al produselor locale vine la pachet cu un preț mai mare. În piețe precum Moghioroș și Drumul Taberei, primii producători și-au expus deja recolta.

Prețurile variază între 25 de lei pe kilogram pentru fructele mai mici și 35 de lei pentru cele de dimensiuni mari, cu aspect perfect. În comparație, căpșunile din Grecia se vând cu 10–15 lei kilogramul.

Citește și: Căpşunile româneşti „dulci şi aromate”, la fel de scumpe ca mielul de Paşte. Trufandalele au preţ enorm în pieţe din cauza îngheţului

Producătorii susțin că recolta din acest an este una bună, în ciuda vremii capricioase de la începutul primăverii. Totuși, cheltuielile ridicate cu producția au dus inevitabil la creșteri de prețuri față de anii precedenți.

„Lumea e supărată că prețurile sunt mari, dar ce să facem? Totul s-a scumpit. Costă producția, tratamentele, oamenii, transportul… Noi oferim calitate”, explică o vânzătoare venită cu marfă proaspătă din județul Călărași.

Citește și: Legumele românești de sezon au ajuns produse de lux. Prețurile exorbitante cu care se vând

„Anul acesta, se pare că nu vom mânca cireșe din România, nu vom mânca vișine din România, nu vom mânca caise și piersici din România, și din discuțiile pe care le-am avut cu câțiva producători de mere, proprietarii unor livezi de mere din județul Bacău și nu numai, se pare că și producția de mere este afectată, pentru că am avut un nou record, un val de temperaturi extrem de scăzute”, a declarat Mircea Fechet, ministrul Mediului.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
“Ne-au făcut de râs! Desființăm Steaua și Dinamo!” Stenograme uluitoare cu Nicolae și Elena Ceaușescu după ce naționala României a pierdut meciul pentru Campionatul Mondial
Capital.ro
Monica Pop îi trezește pe români. Boala foarte des întâlnită care te poate orbi complet: Din 3 în 3 luni!
Playtech.ro
Balconul închis fără autorizație: Ce amenzi riști și când poate fi cerută demolarea
Adevarul
Cum era Ceaușescu să provoace un război cu URSS. Istoria secretă a unor planuri de invazie
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Cazul Sarei, fetița de 2 ani care a sfârșit în cabinetul stomatologic, ar putea schimba legea. Anunţul făcut de ministrul Sănătății
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce sumă uriașă de bani a încasat Gino Iorgulescu în cei 12 ani petrecuți în fruntea LPF: ”Cea mai mare scurgere! L-a pus Ponta acolo, e un pion”
MediaFlux
Radu Drăgușin se însoară și a început deja pregătirile! Unde a fost surprins cu iubita lui
stirilekanald.ro
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume