PRIMELE INCIDENTE la alegerile parlamentare 2016. PSD Alba sesizează că ştampilele de control sunt greşite FOTO

ALEGERI PARLAMENTARE 2016. PSD Alba a sesizat, sâmbătă seara, Biroul Electoral Judeţean Alba şi autorităţile judeţene, că ştampilele de control din secţiile de votare din judeţ au fost greşite, fiind inscripţionate cu numărul de circumscripţie al altor judeţe.
Iulian Tudor
10 dec. 2016, 19:10
PRIMELE INCIDENTE la alegerile parlamentare 2016. PSD Alba sesizează că ştampilele de control sunt greşite FOTO

PSD Alba a fost informat, sâmbătă seara, că ştampilele de control din secţiile de votare din judeţ au fost greşite şi inscripţionate cu numărul de circumscripţie al altor judeţe, se arată în comunicatul transmis de departamentul de comunicare al formaţiunii.

Cu mai puţin de 12 ore înainte de începerea alegerilor parlamentare, aflăm cu indignare că procesul electoral din judeţul Alba riscă să fie grav afectat din cauza unei erori de nepermis. Tehnocraţii din Guvern şi reprezentanţii lor la nivel judeţean, care organizează alegerile parlamentare din acest an, au gafat din nou. Ştampilele de control din secţiile de votare din întreg judeţul Alba sunt realizate greşit. Astfel toate ştampilele de control care ar trebui să cuprindă numărul 1 alocat circumscripţiei electorale care formează judeţul Alba cuprind numere ale altor judeţe, mai exact sunt numerotate de la 1 la 78”, se arată în comunicatul PSD Alba.

Social-democraţii din Alba susţin că „această greşeală materială este inacceptabilă şi poate afecta din start procesul electoral” astfel încât au sesizat Biroul Electoral Judeţean Alba, Biroul Electoral Central dar şi Prefectura Alba pentru a lua toate măsurile necesare ca ştampilele de control să fie înlocuite”.

PSD Alba solicită tuturor autorităţilor implicate în procesul electoral să asigure, duminică, o corectă desfăşurare a alegerilor parlamentare astfel încât votul cetăţenilor din judeţul Alba să nu fie viciat în nici un fel. Insistăm ca autorităţile care au atribuţiuni în domeniul tehnic să ia toate măsurile pentru ca ştampilele de control să fie înlocuite astfel încât să nu existe motive ce ar putea duce la contestarea scrutinului electoral şi anularea votului oamenilor din Alba”, se mai arată în comunicatul remis de PSD Alba.

PSD Alba afirmă, totodată, că va încerca prin reprezentanţii săi în secţiile de votare să se asigure că procesul electoral va fi corect şi că toate prevederile legale vor fi respectate.

”Îndemnăm orice alegător care constată o încălcare a legii electorale sau o tentativă de fraudă să sune la 112. Votul oricărui român este garantat prin Constituţie astfel încât, în acelaşi timp, trebuie garantată şi asigurată exercitarea votului în mod corect şi legal!”, se mai arată în comunicatul de presă citat.

Situaţia sesizată de PSD Alba a fost confirmată de preşedinţii mai multor secţii de votare din judeţ dar şi de membrii BEJ Alba.

Reprezentanţii Biroului Electoral Judeţean Alba nu au prezentat încă un punct de vedere privind această problemă.

Prefectul de Alba, Mihaela Albu, a spus că a fost vorba despre ”o eroare materială de scriere a numărului circumscripţiei electorale pe ştampila de control”. ”În rest, toate menţiunile sunt corecte. Urmează însă să punem în aplicare decizia ce ne va fi comunicată de Biroul Electoral Central către BEJ Alba”, a spus prefectul.

Citeşte şi: ALEGERI PARLAMENTARE 2016. A început votul în Diaspora. Urmăreşte aici prezenţa la vot în timp real

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Descoperirea pe care o așteptau toți cei care au panouri solare. Crește puterea de producție și se dublează durata de viață
Capital.ro
Cel mai îndrăgit actor a murit fulgerător. A fost și va rămâne o stea strălucitoare. Drum lin!
Playtech.ro
Afacerea din România care a pornit cu un chioșc, iar acum a cucerit străinătatea. De la covrigi simpli la o afacere de 100 de milioane de euro
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Trump a scăpat un acord comercial, Meloni și-a dat ochii peste cap la discuțiile cu Macron. Momente virale la Summitul G7
wowbiz.ro
Sfârșit tragic pentru o tânără însărcinată, în vârstă de 22 de ani! Iubitul a ucis-o cu mai multe lovituri de topor atunci când a aflat că vrea să se despartă de el! Scenele șocante au avut loc sub privirile îngrozite ale copiilor
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
O legendă a televiziunii s-a stins. Stilul ei inconfundabil a marcat o epocă
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cutremur cu magnitudinea de 6,1 în Peru! O persoană a decedat și alte zeci au fost rănite
Cancan.ro
‘Am putea fi în pragul unui nou război mondial’ – Anunțul care trimite o undă de TEROARE, la nivel global
Playsport.ro
Casa din București greu de vizionat, care se vinde cu 240.000 de euro. Ce are atât de special, deși...
Capital.ro
România l-a pierdut pe cel mai iubit actor. Marele maestru joacă acum în ceruri
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Horoscop Alina Bădic pentru săptămâna 15 – 21 iunie: „Urmează o săptămână de mare forță, cu transformări radicale”
MediaFlux
Pensionarii care nu-și primesc banii. Casa de Pensii recunoaște: „Softul nu funcționează complet”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!