Primim asigurări: Estonia susține cu fermitate aderarea României la Schengen

Preşedintele Estoniei, Toomas Hendrik Ilves, a declarat, miercuri, la Bucureşti, că ţara sa este în mod ferm şi clar angajată faţă de aderarea României la Schengen, informează Mediafax.
Bogdan Asaftei
02 oct. 2013, 12:13
Primim asigurări: Estonia susține cu fermitate aderarea României la Schengen

„Estonia este în mod ferm şi clar angajată faţă de aderarea României la zona Schengen. Este ceva ce am spus oriunde ne-am dus şi vom continua să o spunem oriunde ne vom duce”, a declarat preşedintele Republicii Estonia.

Acesta a mai arătat că România şi Estonia au puncte de vedere comune cu privire la rolul acestor ţări în cadrul Uniunii Europene şi cu privire la nevoia de a elimina barierele încă existente, nu numai în ceea ce priveşte Schengen, ci şi diferenţa în ceea ce priveşte tratamentul.

CITEŞTE ŞI: Ponta: Aderarea la Schengen nu va mai fi principalul nostru subiect de discuţie pe plan european

Președintele Estoniei s-a referit și la relațiile dintre cele două țări și a subliniat că există sectoare care ar putea fi îmbunătățite. Un astfel de sector este turismul. „Desigur, am putea avea mai mult turism, dar în general stăm foarte bine”, a mai precizat Toomas Hendrik Ilves. 

CITEŞTE ŞI: Hollande, somat să precizeze poziţia Franţei faţă de aderarea României la Schengen

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
„Asta înseamnă să fii mafiot!” Giovanni Becali a explicat, peste ani, replica prin care a ajuns celebru: „Când parchez maşina, dau un milion şpagă!”
Capital.ro
Călin Georgescu îi unește pe români în ziua de Crăciun. Cum își pot recâștiga țara: Pentru cei care vor veni după noi, să știe!
Playtech.ro
Locul de pe Pământ unde s-a înregistrat cea mai scăzută temperatură din istorie. Zăpada a acoperit clădirile până la etajul doi
Adevarul
Europa, din nou în alertă: un virus mortal, mai periculos decât COVID, a fost confirmat în Franța
wowbiz.ro
Doliu în lumea folclorului din România! Ion Drăgan a murit chiar în prima zi de Crăciun
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri în noaptea de Revelion 2026. Mersul cu Plugușorul
iamsport.ro
Radu Banciu, dezlănțuit! L-a numit ”prostănacul anului” pe faimosul milionar: ”Fondatorul prostiei în această țară! E prostul fudul al neamului românesc”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru a doua zi de Crăciun. Ce este interzis în această zi de mare sărbătoare, de Soborul Maicii Domnului
stirilekanald.ro
A murit cunoscutul om de afaceri gălățean, Corneliu Istrate
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend