Primul SONDAJ după ruperea Coaliţiei. Luptă crâncenă la alegerile prezidenţiale pentru locul doi

A apărut primul sondaj după ruperea Coaliției de guvernare, intrarea lui Mircea Diaconu și a lui Theodor Paleologu în cursa prezidențială și retragerea candidaturii lui Călin Popescu Tăriceanu.
Romania TV
04 sept. 2019, 17:21
Primul SONDAJ după ruperea Coaliţiei. Luptă crâncenă la alegerile prezidenţiale pentru locul doi

Cercetarea s-a făcut de institutul „Verifield” pe un eșantion de 1.000 de persoane, prin interviu telefonice, la nivel național.

Potrivit sondajului, Klaus Iohannis intră lejer în turul 2 și marea bătălie este pentru concurentul din finală, unde trei candidați au șanse sensibil egale să meargă mai departe după primul tur:

  • Klaus Iohannis – 43%
  • Viorica Dăncilă – 18%
  • Dan Barna – 15%
  • Mircea Diaconu – 14%
  • Theodor Paleologu – 6%
  • Altul – 3%
  • Kelemen Hunor – 1%

 

Conform sondajului, românii sunt la curent cu evoluțiile de pe scena politică și au urmărit evenimentele ulterioare ruperii coaliției de guvernare (64% au auzit despre eveniment). În opinia românilor, principalul vinovat pentru ruperea coaliției este Călin Popescu Tăriceanu, liderul ALDE.

În ceea ce privește ruperea coaliției de guvernare, 42% dintre români consideră că este un lucru bun pentru că actualul Guvern conduce țara prost. Același procent de 42% consideră că ruperea coaliției este un lucru rău pentru că astfel se aruncă țara în criză.

Întrebați pe cine văd responsabil de ruperea coaliției de guvernare, 35% dintre repondenți l-au indicat pe Călin Popescu Tăriceanu și doar 17% pe Viorica Dăncilă. De asemenea, 11% consideră că Victor Ponta este vinovat, în timp ce 8% îl consideră vinovat pe Klaus Iohannis.

Întrebați despre motivul ruperii coaliției, 46% dintre repondenți sunt de părere că Tăriceanu a rupt coaliția cu PSD pentru că nu l-au susținut în cursa pentru Cotroceni, în timp ce 33% consideră că Tăriceanu a rupt coaliția pentru că ALDE nu avea un cuvânt greu de spus în relația cu PSD.

De asemenea, 44% dintre repodenți au o părere proastă despre ruperea coaliției, în timp ce 23% consideră că este un lucru bun.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Cum arăta lumea în 1998, anul ultimului Campionat Mondial la care a participat România
Capital.ro
Se schimbă ora în România. Când se dau ceasurile înainte, de la 3:00 la 4:00. Lucrurile bizare și amuzante despre modificarea orei
Playtech.ro
Adio, buletin de plastic. Actele se mută pe telefon și ajung și în România
Adevarul
Profilul șoferului de ridesharing. Cât câștigă, în realitate, un șofer în România
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alexandra, o tânără fotbalistă, a încetat din viață la doar 20 de ani: „Cât de mult ne va lipsi..”
iamsport.ro
Prunea și-a văzut fostul jucător în ipostaze intime cu alt bărbat și a rămas șocat: ”Era să cad sub masă! Nu am mai văzut așa ceva niciodată”
MediaFlux
PAPARAZZI Iulia Albu, la Spitalul SRI cu Mike! Cuplul proaspăt împăcat se tratează în secret FOTO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj