Principesa Margareta: Funeraliile Reginei Ana au pus împreună, sub semnul Coroanei, Biserica Ortodoxă şi cea Catolică

Funeraliile Reginei Ana au pus împreună, sub semnul Coroanei, România și Republica Moldova, Biserica Ortodoxă și cea Catolică, sufletele și năzuințele românilor din întreaga lume, afirmă Principesa Moștenitoare Margareta, Custodele Coroanei Române, într-un mesaj de mulțumire, adresat la şapte zile de la înmormântarea mamei sale. 
Alina Costache
20 aug. 2016, 08:32
Principesa Margareta: Funeraliile Reginei Ana au pus împreună, sub semnul Coroanei, Biserica Ortodoxă şi cea Catolică

„Acum, la șapte zile de la însoțirea mamei mele, Regina Ana, pe ultimul drum, doresc să vă adresez din inimă, fiecăruia care ne-ați stat alături, calde mulțumiri. Tuturor celor care ați trimis mesaje de condoleanțe, celor care ați aprins o lumânare și ați adus o floare, tuturor celor care ați vărsat o lacrimă și celor care v-ați îndreptat cu gândul către familia noastră, vă trimit recunoștință. Ne-ați însoțit, pe surorile mele și pe mine, în această călătorie a durerii. Și ne-ați ajutat să fim mai puternice. Funeraliile Reginei Ana au pus împreună, sub semnul Coroanei, România și Republica Moldova, Biserica Ortodoxă și cea Catolică, sufletele și năzuințele românilor din întreaga lume”, se menționează în mesajul transmis de Biroul de presă al Regelui Mihai.

CITEŞTE ŞI Mormântul Reginei Ana poate fi vizitat de sâmbătă, enoriaşii aduc flori şi lumânări

Principesa Margareta subliniază că Regina Ana a fost „un exemplu de devotament față de Rege și Națiune”.

„Cu toții am fost, în aceste zile, în comuniune, mândri, îndurerați și înălțați spiritual. Cu ani în urmă, tatăl meu spunea că cea mai frumoasă coroană regală este încrederea și dragostea românilor. Regina Ana a fost un exemplu de devotament față de Rege și Națiune. Iubirea, respectul și admirația cu care românii au condus-o pe ultimul drum ne dau sporită speranță pentru viitor”, se precizează în mesaj.

Regina Ana a fost înmormântată, sâmbăta trecută, în Noua Catedrală Arhiepiscopală și Regală, ridicată în vecinătatea mănăstirii de la Curtea de Argeș.

Reginei Ana a murit pe 1 august într-un spital din Elveția, la vârsta de 92 de ani.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Clubul din România a intrat în insolvență, dar transferă jucători de la Steaua! Exclusiv
Capital.ro
Retragere sau depunere bani la bancomat. Se aplică pentru toți cei care folosesc numerar. Pragul de la care banca anunță Fiscul
Playtech.ro
La ce vârstă se pensionează militarii în România vs cei din statele NATO. Diferențe majore între sistemele de pensii. Cum le sunt calculate pensiile
Adevarul
Miza controlului în Donbas: Rusia își concentrează forțele în jurul unui nod strategic
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Sânzienele sau Drăgaica 2026. Obiceiuri și tradiții populare care trebuie respectate
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?