Principesa Margareta şi principele Radu, primiţi la ceai de Regina Elisabeta a II-a

Regina Elisabeta a II-a a primit la Palatul Buckingham pe Principesa Moştenitoare şi Principele Radu, se arată într-un comunicat al Casei Regale a României.
Romania TV
10 dec. 2014, 12:24
Principesa Margareta şi principele Radu, primiţi la ceai de Regina Elisabeta a II-a

În zilele de 8 – 10 decembrie 2014, Principesa Moştenitoare Margareta şi Principele Radu au efectuat o vizită oficială la Londra, alături de principele Nicolae.

Marţi, 9 decembrie 2014, Principesa Moştenitoare şi Principele Radu au fost primiţi, la Palatul Buckingham, de către Majestatea Sa Regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii, întâlnirea având loc la ceai, la ora 17.00.

De asemenea, luni, 8 decembrie 2014, Principesa Moştenitoare, Principele Radu şi Principele Nicolae au luat parte, în calitate de invitaţi de onoare, la banchetul Anual de la City of London, organizat de Guild of Freemen of the City of London, una dintre cele mai vechi, mai reprezentative şi mai respectate organizaţii ale municipalităţii londoneze.

Printre invitaţii banchetului anual desfăşurat la Guildhall s-au numărat Preşedintele şi Prima doamnă ai Albaniei, E.S. domnul Bujar Nishani şi doamna Odeta Nishami, precum şi Guvernatorul general al Statului Antigua Barbuda şi soţia, Sir Rodney Williams şi Lady Williams.

Banchetul a încununat activitatea anului 2014 a Organizaţiei Oamenilor Liberi din Oraşul Londra, creată în anul 1908 şi care, de atunci încoace, veghează la păstrarea demnităţii, libertăţii şi performanţei democratice a uneia dintre cele mai puternice comunităţi locale din lume: oraşul Londra.

În cursul vizitei oficiale la Londra, Familia Regală a avut întâlniri cu reprezentanţi ai mediului economic, diplomatic, precum şi cu personalităţi ale societăţii civile.

Este a cincisprezecea vizită externă a Familiei Regale a României, în anul 2014. În luna februarie, Principele Radu şi Principele Nicolae au vizitat Turcia, iar în luna martie, Principesa Moştenitoare şi Principele Radu au vizitat Marea Britanie. În luna aprilie, Principele Radu şi Principele Nicolae au efectuat o vizită în Regatul Suediei, iar, tot în luna aprilie, Principesa Moştenitoare şi Principele Radu au vizitat Statul Israel. În luna mai, Principesa Moştenitoare şi Principele Radu au efectuat o vizită în Regatul Haşemit al Iordaniei. În luna iunie, Principele Radu s-a aflat într-o vizită în Regatul Maroc. În luna iulie, Alteţele Lor Regale Principesa Moştenitoare şi Principele Radu au vizitat Marea Britanie, iar, tot în luna iulie, Principele Nicolae s-a aflat în Italia. În luna septembrie, Principele Nicolae a efectuat o vizită în Germania. Tot în luna septembrie, Principele Radu a efectuat o vizită în Marea Britanie, iar, Principesa Moştenitoare şi Principele Radu s-au aflat în Grecia. În cursul aceleiaşi luni, Principele Nicolae s-a aflat într-o vizită în Marea Britanie. În luna noiembrie, Principele Nicolae s-a aflat în Statul Qatar, iar tot în luna noiembrie, Principele Radu a efectuat o vizită în Germania.

DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Variantă surpriză de premier dacă George Simion câștigă alegerile. Sociolog: “Călin Georgescu iese din discuție”
Capital.ro
Se retrage permisul auto în România. Șoferii care vor pierde carnetul în 2025. Nu poți contesta
Playtech.ro
Pensia anticipată cu penalizări: când o poți solicita și ce reduceri se aplică
DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Adevarul
Un economist din BNR explică prăbușirea leului după alegeri: „După ce au împins baba pe scări, PSD-iștii se retrag”
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Locul sfânt, pierdut în codrii Moldovei. Comuniștii au încercat să-l transforme în fermă agricolă
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Mai puțini bani, mai rar! Cum se schimbă voucherele de alimente pentru românii cu venituri mici
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Răsturnare de situație. George Simion s-a răzgândit. Funcția pe care o va avea Călin Georgescu: Exclus premier!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Surpriză pentru pensionari: Statul oferă sume suplimentare lunare. Cine beneficiază și cât se acordă
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică