Prințul Harry, acuzat de crime de război după ce a dezvăluit că a ucis 25 de oameni în Afganistan. Ce mesaj i-a transmis liderul taliban Anas Haqqani

Prinţul Harry a mărturisit în cartea sa, "Spare", că ar fi omorât 25 de talibani în timp ce se afla în misiune, în Afganistan. Anas Haqqani, liderul talibanilor, cere judecarea Prinţului Harry pentru crime de război!
Filip Stan
09 ian. 2023, 15:10
Prințul Harry, acuzat de crime de război după ce a dezvăluit că a ucis 25 de oameni în Afganistan. Ce mesaj i-a transmis liderul taliban Anas Haqqani
Prințul Harry, acuzat de crime de război după ce a dezvăluit că a ucis 25 de oameni în Afganistan. Ce mesaj i-a transmis liderul taliban Anas Haqqani

Prințul Harry, acuzat de crime de război după ce a dezvăluit că a ucis 25 de oameni în Afganistan. Anas Haqqani, o figură importantă a regimului taliban, a criticat modul în care ducele de Sussex i-a comparat pe cei pe care i-a ucis cu piesele de pe o tablă de șah.

„Domnule Harry! Cei pe care i-ai ucis nu erau piese de șah, erau oameni; aveau familii care așteptau întoarcerea lor. Printre ucigașii de afgani, nu mulți au decența de a-și înfrunta conștiința și de a-și mărturisi crimele de război. Ați spus adevărul; poporul nostru nevinovat a fost o piesă de șah pentru soldații voștri, liderii militari și politici. Cu toate acestea, ai fost învins în acest joc de șah. Nu mă aștept ca Curtea Penală Internațională să vă convoace sau activiștii pentru drepturile omului să vă condamne, pentru că sunt surzi și orbi față de acțiunile voastre. Dar sperăm că aceste atrocități vor fi amintite în istoria umanității”, este mesajul transmis de Anas Haqqani.

Citeşte şi: Prinţul Harry a recunoscut că s-a drogat cu cocaină şi ciuperci halucinogene. Apoi s-a certat cu un coş de gunoi!

Prințul Harry a afirmat că a împușcat 25 de luptători, adăugând că nu s-a gândit la ei ca la oameni în timp ce mânuia arma. „Nu a fost ceva care să mă umple de satisfacție, dar nici nu mi-a fost rușine”, a dezvăluit Prinţul Harry.

Citeşte şi: Prințul Harry ar fi fost atacat fizic de fratele său William, după cum a afirmat acesta în autobiografia care va fi publicată săptămâna viitoare

Cu puțin timp înainte ca Anas Haqqani să posteze mesajul pe twitter, un fost ofițer superior al armatei a declarat pentru Sky News că comentariile Prinţului Harry au fost „prost judecate” și ar putea incita la un atac asupra soldaților britanici. Colonelul Richard Kemp, care a preluat comanda forțelor britanice din Afganistan în 2003 înainte de a se retrage, a declarat că sugestia prințului că soldații britanici sunt antrenați să își vadă inamicii ca fiind „mai puțin decât oameni” a fost deosebit de periculoasă.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Gestul revoltător făcut de Messi în prelungirile finalei CM! S-a dus direct la arbitru și o lume întreagă l-a văzut
Capital.ro
Cum se împart legal cheltuielile de întreținere? Greșeala care poate costa scump asociațiile de proprietari
Playtech.ro
Greșeli pentru care poți rămâne fără permis de conducere în Grecia. O simplă parcare l-a lăsat pe un român fără dreptul de a conduce timp de două luni
Adevarul
Cele două Românii din 2026. Suma ireală cu care trăiește o familie cu copil, în timp ce un singur om cheltuie 55.000 lei lunar. „Cum e posibil?”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ofertă de 8 milioane de euro pentru CFR Cluj! Cine vrea să cumpere clubul. Reacția conducerii
MediaFlux
Ce e interzis să faci pe 20 iulie! Sărbătoare mare în calendarul ortodox
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România