Privatizarea Oltchim: Află ce i-a spus reprezentanta FMI lui Vulpescu înaintea licitaţiei

Şeful Oficiului Participaţiilor Statului şi Privatizării în Industrie (OPSPI), Remus Vulpescu a declarat, sâmbătă, la România TV, că înaintea licitaţiei pentru privatizarea combinatului Oltchim Râmnicu Vâlcea a avut o discuţie cu reprezentanta FMI la Bucureşti.
Romania TV
22 sept. 2012, 19:55
Privatizarea Oltchim: Află ce i-a spus reprezentanta FMI lui Vulpescu înaintea licitaţiei

Chiar înaintea licitaţiei pentru preluarea combinatului chimic de la Râmnicu Vâlcea, Remus Vulpescu a purtat o discuţie cu Anca Paliu, reprezentanta FMI la Bucureşti, care i-a transmis că nu trebuie să „inventeze” un câştigător al licitaţiei, dacă nu va exista nicio ofertă viabilă.

Nu mi s-a sugerat nimic de la Washington. Este foarte normal să comunicăm cu FMI, se întâmplă des. Este adevărat că am conversat ieri cu doamna Paliu, dânsa ne-a spus «ştiţi că nu este obligatoriu să desemnaţi câştigătorul dacă nu se poate desemna un câştigător». N-a fost nimic altceva. Era în ziua licitaţiei, am conversat pe tema îndeplinirii angajamentelor, tocmai fusese îndeplinitun alt angajament legat de depunerea prospectului final la Transgaz, am discutat despre angajamentul cu Oltchim care avea tot ca scadenţă 18 septembrie, dar se amânase trei zile. Am marcat şi acel angajament”, a explicat Vulpescu.

Cu o ofertă de 203,14 milioane de lei pentru pachetul majoritar de acţiuni la Oltchim Râmnicu Vâlcea, Dan Diaconescu a câştigat licitaţia pentru privatizarea combinatului. Miercuri ar trebui ca banii să fie transferaţi în contul Oltchim pentru plata salariilor şi asigurarea capitalului de lucru.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii au anunțat vreme extremă în România. Cod galben de caniculă și avertizare de vijelii | HARTA
Fanatik.ro
S-a aflat cât de gravă e accidentarea suferită de Musi în meciul cu Rapid. Ce diagnostic oficial a primit jucătorul lui Dinamo. Update Exclusiv
Capital.ro
Pensionarii pot pierde bani la calculul pensiei. Perioadele pentru care nu se acordă puncte de stabilitate
Playtech.ro
Țara de lângă România unde se câștigă până la 1.500 de euro la cules de fructe. Cazarea și masa sunt asigurate
Adevarul
Epopeea coloniștilor germani în satele Banatului Montan. Cum au fost primiți și cuvântul emblematic învățat de la români
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
L-a cunoscut pe ”cel mai mare antrenor român” din istorie și a rămas uluit: ”Un adevărat domn, era de altă clasă!”
MediaFlux
Vremea se schimbă complet toamna aceasta. Date de ultimă oră de la meteorologii Accuweather. Când va ninge în Capitală
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat