Probleme la metrou. Mai puține trenuri pe Magistrala 2 Pipera – Berceni din lipsă de mecanici

Metrourile vor circula miercuri la intervale mai mari de timp. Această situație este cauzată de absența din motive medicale a mai multor mecanici de tren, anunță Metrorex.
Alina Costache
05 feb. 2025, 11:18
Probleme la metrou. Mai puține trenuri pe Magistrala 2 Pipera - Berceni din lipsă de mecanici
Premieră în București! Se face metrou către Aeroportul Otopeni. Primele imagini de pe șantierul Metrorex

Metrorex a transmis că circulația trenurilor pe Magistrala 2 se desfășoară miercuri la un interval de 6 minute în orele cu vârf de trafic, față de intervalul de 4 minute prevăzut în programul de circulație aprobat. Această situație este cauzată de absența din motive medicale a mai multor mecanici de tren, informează Metrorex.

Citește și: Ce se întâmplă cu banii profesorilor pentru decontarea cheltuielilor de transport. Schimbări în anul școlar 2026-2027

În acest context, au fost anulate trei trenuri din cele 18 care operează în mod uzual pe Magistrala 2.

”Metrorex depune eforturi susținute pentru a suplini personalul necesar și pentru a readuce la normal programul de circulație aprobat.

Prezentăm scuze publicului călător pentru disconfortul creat și vă mulțumim pentru înțelegere”, a mai transmis directorul Metrorex, Mariana MICLĂUȘ.

Citește și: Cum poți contesta amenda auto primită de la radarele fixe e-Sigur. Schimbări semnificative pentru români

Magistrala 2 este cea mai aglomerată din Bucureşti. Din 600.000 de călători cât are metroul zilnic, 200.000 merg între Pipera şi Tudor Arghezi, potrivit datelor din 2024.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Transferul anului în televiziune! Denise Rifai a semnat cu Antena 1! Ce emisiune va prezenta
Fanatik.ro
Uluitor! S-au plătit 50 de milioane de euro pentru un atacant care a marcat un singur gol în acest sezon
Capital.ro
Obligație în oraș pentru românii cu casă sau apartament. Se curăță trotuarul în fața porții sau a blocului. Termen, 24 ore
Playtech.ro
Cât a ajuns să coste o legătură de ridichi în piețele din România. Și salata verde s-a scumpit
Adevarul
Mai mulți fotbaliști de la Poli Timișoara, acuzați că au bătut cu bestialitate un adolescent de 19 ani. „Dacă avea cu câteva kilograme mai puţin, îi măturam creierii de pe asfalt”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Fostul internațional, atac direct la Radu Banciu: ”Nu salută! E un mitocan desăvârșit”
MediaFlux
Rusia a început să se teamă de arme nucleare. Țările din Occident care au băgat spaima în Moscova
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil