Procurorii DIICOT, chemaţi la casa familiei Luizei Melencu

Anchetatorii au ridicat mai multe haine, perechi de pantofi şi fotografii cu Luiza. Toate acestea vor fi folosite în anchetă, potrivit România TV.
Romania TV
07 aug. 2019, 12:55
Procurorii DIICOT, chemaţi la casa familiei Luizei Melencu

Avocatul Tonel Pop a spus, miercuri, că în locuinţa lui Dincă există „tuneluri, tot felul de foraje, puţuri înfundate, puţuri care nu sunt neapărat înfundate, grote, şi tot felul de betoane peste aceste lucruri, fără rost, adică nu există beton turnat în sensul de a pune o fundaţie, a face ceva”.

El a menţionat că ar costa mult să fie săpate acele gropi.

Totodată, Pop a spus că Gheorghe Dincă primeşte sfaturi juridice „interactiv faţă de situaţia din teren şi situaţia mediatică”.

„Este ca un joc de şah, pur şi simplu el joacă pe o tablă de şah şi mută pionii, mută… să vedem ce face cu regele. Cred că a vrut să dea şah mat, prin a doua dezvăluire, să se găsească al doilea cadavru şi dosarul având două persoane dispărute nu mai avem pe cine căuta. Pentru că dacă iese ADN-ul ca fiind al Luizei şi nu al Alexandrei, procurorii şi poate şi alţi binevoitori, în ghilimele, vor zice: domnule, ecuaţia este închisă, de ce să săpăm noi? de ce să spargem betoane? (…) pe cine căutăm? Stop, s-a terminat, închidem, la revedere”, a afirmat avocatul.

El a mai susţinut că laptopul găsit la Dincă este unul performant, la fel şi aparatul foto, solicitând să aibă acces la datele copiate din acele medii.

Avocatul a mai spus că cenuşa şi oasele găsite în lizieră erau aruncate pe iarbă, iar la şase-şapte metri depărtare erau doi saci, într-un hăţiş greu de pătruns.

„Din punctul meu de vedere, dacă acele urme de cenuşă şi acele resturi de oase calcinate ar fi stat acolo de când spune criminalul, respectiv de câteva luni de zile, pentru că se sugerează că imediat ar fi omorât-o, în aceeaşi zi, pe Luiza, în mod clar din punctul meu de vedere acolo ar fi trebuit să fie astupate de vegetaţie, adică să crească iarba de sub ele să le acopere, de noroi, de ploi, şi inclusiv acei saci, eu atât cât i-am văzut păreau destul de curaţi sacii, nu erau cu apă, cu noroi şi nici acea cenuşă nu părea de mult acolo, nu părea veche (…) Trebuie să studiez mai bine fotografiile, filmările şi chiar să-mi dau seama (…) Am această suspiciune că acele probe nu au vechimea a fi fost poziţionate acolo de câteva luni de zile aşa cum se spune, păreau prospăt puse acolo vis-a-vis cu vegetaţia, cu iarba, cu ploile, cu inundaţiile care au fost acolo”, a susţinut Tonel Pop.

Miercuri, au fost reluate cercetările la locuinţa lui Gheorghe Dincă.

Marţi, DIICOT a precizat că în cenuşa găsită la liziera de pe traseul Călăraşi-Bucureşti, loc indicat de inculpatul Gheorghe Dincă, au fost identificate fragmente osoase şi dinţi care, potrivit medicilor legişti, ar fi de natură umană.

„Astăzi, data de 06.08.2019, procurorii DIICOT – Structura centrală împreună cu poliţişti specializaţi din cadrul Poliţiei Române – delegaţi în cauză, au continuat percheziţia efectuată la domiciliul inculpatului Dincă Gheorghe, precum şi cercetarea la faţa locului din data de 05.08.2019, în zona indicată de către inculpat, respectiv o lizieră situată pe traseul Călăraşi-Bucureşti. În urma cercetării la faţa locului efectuate în cursul zilei de astăzi, la locul mai sus menţionat, după cernerea cenuşei, au fost identificate şi alte fragmente osoase şi dinţi”, precizează DIICOT într-un comunicat remis News.ro.

DIICOT menţionează că „medicii legişti aflaţi la faţa locului au concluzionat faptul că resturile de fragmente osoase examinate sunt cu cea mai mare probabilitate de natură umană”.

De asemenea, în cauză a avut loc audierea mai multor persoane şi s-a procedat la efectuarea percheziţiilor informatice asupra unor medii de stocare, la domiciliul inculpatului, acesta fiind asistat de către apărătorul din oficiu, se arată în comunicat.

Marţi, anchetatorii au făcut o percheziţie informatică la un laptop, un aparat de fotografiat şi trei telefoane găsite la locuinţa lui Gheorghe Dincă din Caracal. În acelaşi timp, au avut loc căutări în pădurea unde luni au fost descoperite fragmente osoase şi cenuşă, într-un sac.

Purtătorul de cuvânt al DIICOT, Mihaela Porime, declara, luni, că anchetatorii au găsit, în pădurea de lângă Caracal, fragmente osoase arse şi cenunşă, care erau într-un sac şi care vor fi analizate. Potrivit acesteia, Gheorghe Dincă susţine că a ucis-o pe Luiza Melencu în ziua răpirii şi că rămăşiţele îi aparţin acesteia.

Potrivit acesteia, Gheorghe Dincă a susţinut că a folosit aceeaşi metodă ca în cazul Alexandrei Măceaşnu şi că agresiunea s-a produs tot în locuinţa sa.

Purtătorul de cuvânt al DIICOT preciza că, până la acel moment, nu erau indicii că ar fi mai multe victime şi nici că Gheorghe Dincă ar fi avut complici.

Până acum nu a fost găsit telefonul Luizei.

Dincă susţine că ar fi ucis-o pe fată în ziua în care a răpit-o, iar până în acest moment nu se ştie dacă acesta a şi violat-o, potrivit declaraţiilor reprezentantului DIICOT.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
“Vii la FCSB în locul lui Mirel Rădoi?”. Laurențiu Reghecampf, anunțul momentului! Clauza uriaşă pe care Gigi Becali ar trebui să o plătească către Al Hilal
Capital.ro
Decizia care o va înfuria pe Elena Udrea. Fosta sa mână dreaptă, pe un post-cheie în România. Mărturia ei a condamnat-o pe Udrea
Playtech.ro
Harta comerțului în Europa: cine controlează economia continentului. Partenerul comercial al României, neaşteptat
Adevarul
Pariul riscant al PSD: Moțiune de cenzură sau anticipate? De ce Nicușor Dan ar putea bloca planul social-democraților
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Coiful de la Coţofeneşti şi cele două brăţări dacice vor fi expuse la Muzeului Naţional de Istorie a României. Cât timp vor rămâne în țară piesele
iamsport.ro
Radu Banciu a numit antrenorul român din străinătate care ar fi fost o soluție mai bună decât Gică Hagi: ”Are stofă”
MediaFlux
S-a aflat cauza exploziei uriașe de la CET Vest din București! Anunț oficial după primele evaluări tehnice
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara