Procurorul Mădălina Scarlat, propusă de ministrul Justiţiei pentru funcţia de şef al Secţiei judiciare penale de la DNA

Procurorul Mădălina Scarlat este propunerea ministrului Tudorel Toader pentru funcţia de şef al Secţiei judiciare penale de la DNA.
Romania TV
15 apr. 2019, 13:41
Procurorul Mădălina Scarlat, propusă de ministrul Justiţiei pentru funcţia de şef al Secţiei judiciare penale de la DNA

„În urma desfăşurării procedurii de selecţie care a avut loc în data de 15 aprilie, la sediul Ministerului Justiţiei, vă aducem la cunoştinţă faptul că propunerea ministrului Justiţiei, Tudorel Toader, pentru numirea în funcţia vacantă de procuror şef de secţie al Secţiei judiciare penale din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie este doamna procuror Scarlat Mădălina”, se precizează într-un anunţ postat pe site-ul MJ.

Ministerul Justiţiei a anunţat, pe 13 martie, declanşarea procedurii de selecţie pentru numirea procurorilor-şefi ai Secţiei de combatere a corupţiei, respectiv Secţiei judiciare penale din cadrul DNA.

Mădălina Scarlat a fost singurul candidat înscris în cursa pentru ocuparea funcţiei de procuror-şef al Secţiei judiciare penale din DNA, pentru cealaltă funcţie nefiind depusă nicio candidatură.

Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a aprobat, pe 1 aprilie, delegarea Mădălinei Scarlat, pentru o perioadă de 6 luni, începând din data de 8 aprilie, în funcţia de procuror-şef adjunct al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA), rămasă vacantă după demisia lui Marius Iacob.

De asemenea, Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a hotărât atunci încetarea delegării acesteia în funcţia de procuror-şef al Secţiei judiciare penale din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie, începând cu data delegării în funcţia de procuror-şef adjunct al DNA. 

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Cea mai emoționantă imagine cu părinții Laurei Cosoi! Mama prezentatoarei TV era însărcinată pe atunci: "Am fost concepută pe 1 aprilie"
Fanatik.ro
Marea surpriză a lui Mircea Lucescu pentru barajul cu Turcia! A găsit super atacant în Italia pe care să-l debuteze la echipa națională. Un nume greu iese din schemă. Exclusiv
Capital.ro
Se modifică valabilitatea permisului auto. Vin reguli noi în România pentru șoferii pensionari peste 70 de ani
Playtech.ro
Praf saharian deasupra României. Ce efecte poate avea asupra sănătății fenomenul și de ce apar „ploile murdare”
Adevarul
Cine plătește pentru turiștii blocați în zone de conflict - Dilema românească: Ajutor de la stat sau pomană din taxele altora?
wowbiz.ro
Donald Trump, decizie șoc! A tăiat legăturile comerciale dintre SUA și Spania, după ce țara nu a permis folosirea bazelor sale militare în conflictul cu Iran
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Raul este adolescentul de 16 ani, din Argeș, găsit fără viață în gospodăria familiei. Tânărul ar fi suferit după o despărțire recentă
iamsport.ro
Fiul lui Ion Țiriac nu credea că va trăi așa ceva vreodată: 'Pierderi economice uriașe'
MediaFlux
Anunț oficial pentru românii care primesc pensie! Cine va primi 2.780 lei
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj