Procurorul Maria Piţurcă, audiat la Secţia pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie în cazul Sorina

Procurorul Maria Pițurcă, cea care a luat-o cu forţa pe Sorina, fetița adoptată de un cuplu de români stabiliți în SUA, din casa fostului asistent maternal care a crescut-o de la vârsta de 1 an, este audiată la Secția pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție. Între timp,  Sorina a plecat în SUA alături de familia adoptivă, iar avocatul familiei Șărămăt, cea care a crescut-o pe Sorina, a depus, la Secția de anchetare a magistraților, o plângere pe numele procuroarei Maria Pițurcă, pe care o acuză de răpire, constituire grup infracțional organizat.
Romania TV
22 iul. 2019, 09:10
Procurorul Maria Piţurcă, audiat la Secţia pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie în cazul Sorina

Micuţa Sorina a ajuns în America împreună cu părinții adoptivi. Fetiţa a plecat de pe Aeroportul din Otopeni și avem și prima poză cu fetița pe pământ american.

Cazul fetiţei de 8 ani din Baia de Aramă este însă departe de a se fi încheiat. Procurorul interimar al României, Bogdan Licu, ceruse instanţei să blocheze plecarea Sorinei din ţară, dar Judecătoria Slatina, de altfel a cincea instanţă chermată să soluţioneze cererea, a respins-o. Decizia nu este una definitivă, iar procurorul a anunţat deja că o va contesta.

Reamintim că la finalul iuniem Sorina a fost luată cu forţa din casa asistenţilor maternli care au crescut-o, iar procurorul care a coordonat intervenţia este cercetat de Secţia Specială. Avocata părinţilor adoptivi a precizat că fetița este bine, s-ar fi integrat în familia adoptivă şi a luat în greutate.

Avocatul familiei Șărămăt, cea care a crescut-o pe Sorina, a depus, la Secția de anchetare a magistraților, o plângere pe numele procurorului Maria Pițurcă, pe care o acuză de răpire, constituire grup infracțional organizat. 

„Am venit astăzi la Secția de Investigarea Infracțiunilor din Justiție pentru a depune plângere penală împotriva doamnei procuror Maria Pițurcă referitor la săvârșirea infracțiunilor de răpire de persoane, constituire de grup infracțional, rele tratamente aplicate minorului. Trebuie ca Parchetul General să ia măsuri pentru aceste infracțiuni”, a declarat Ioana Constantin, avocatul familiei Șărămăt.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
EXCLUSIV | Dana Badea, prima reacție după ce s-a scris că are cancer! Fosta ispită de la Insula Iubirii și-a ieșit din minți
Fanatik.ro
Universitatea Craiova tremură pentru un titular de națională: NU a semnat, încă, prelungirea contractului
Capital.ro
Viața la bloc. Cine plătește pentru întreținerea liftului. Obligație indiferent de etaj și numărul de persoane din locuință
Playtech.ro
Începe recensământul mașinilor din România. Cum arată autovehiculele care vor sta pe marginea şoselelor şi ce informaţii vor colecta
Adevarul
Misterul originii moților din Munții Apuseni. Urmași ai dacilor, romanilor și popoarelor atrase de aur
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Gică Hagi este noul selecționer al României. Când începe mandatul „Regelui”
iamsport.ro
După Cornel Dinu, o altă legendă a ”câinilor” nu este de acord ca noul stadion Dinamo să poarte numele lui Mircea Lucescu
MediaFlux
PSD depune moțiune de cenzură împotriva Guvernului lui Ilie Bolojan, săptămâna viitoare. Un lider PSD a confirmat
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj