Producătorii de generice vor o dezbatere despre reglementarea prețurilor la medicamente

Asociația Producătorilor de Medicamente Generice din România (APMGR) și-a exprimat "dezamăgirea", vineri, față de proiectul de hotărâre de guvern privind metodologia de calcul al prețurilor medicamentelor, lansat în consultare publică, și solicită Ministerului Sănătății organizarea unei dezbateri ample cu toate părțile implicate.
Iulian Tudor
14 oct. 2016, 10:35
Producătorii de generice vor o dezbatere despre reglementarea prețurilor la medicamente

APMGR atrage atenția că noul proiect este doar o revizuire a vechiului ordin de prețuri și nu ameliorează în niciun fel situația gravă în care se află medicamentele generice, care rămân discriminate prin aplicarea aceleiași duble referențieri, la cel mai mic preț din 12 țări de referință și la 65% din prețul medicamentului inovativ„, afirmă reprezentanții asociației într-un comunicat.

În opinia acestora, schimbarea metodologiei de calcul doar pentru un număr limitat de medicamente, cele aflate pe lista Organizației Mondiale a Sănătății ca medicamente esențiale, nu poate avea un impact benefic atât timp cât acestea vor continua să fie penalizate de efectele „negative” ale taxei clawback, aplicată nediferențiat, atât medicamentelor generice, cât și celor inovative.

Citeşte şi Asociaţiile de pacienţi îi cer ministrului Sănătăţii să facă publică lista celor 56 de medicamente esenţiale

În aceste condiții, mii de medicamente generice esențiale cu prețuri accesibile vor continua să dispară în mod accelerat de pe piață în perioada imediat următoare„, susțin producătorii de medicamente generice.

În plus, APMGR consideră că micșorarea în trepte a prețului medicamentelor inovative ieșite de sub brevet nu asigură un mediu concurențial pentru medicamentele generice, în condițiile în care această reducere graduală a prețului nu este aplicabilă și genericelor.

În loc de o schimbare de abordare a strategiei medicamentului, noua metodologie nu este decât o cosmetizare a vechii politici, al cărei eșec a fost deja dovedit de dispariția medicamentelor de pe piață. (…) Facem un apel către Ministerul Sănătății și prim-ministrul Dacian Cioloș de a organiza o dezbatere reală despre modul în care România vrea să asigure accesul la tratament al pacienților„, subliniază Laurențiu Mihai, directorul executiv al APMGR, potrivit comunicatului de presă.

APMGR este de părere că o strategie a medicamentului în România nu are nevoie de revizuiri „minore” ale vechilor politici, ci de o abordare „complexă”, care să includă, pe lângă măsuri administrative legate de preț, și măsuri fiscale, precum introducerea imediată a calculului diferențiat al taxei clawback pentru medicamentele generice.

Citeşte şi Scad preţurile la 452 de medicamente inovatoare. Iată cum puteţi reclama dacă nu le găsiţi în farmacii

DailyBusiness
O nouă campanie de propagandă a Moscovei în România: „Rusia nu este dușmanul meu”. Mesajul a ajuns și în alte țări europene
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Testul sigur al femeii de 55 de ani pentru a descoperi dacă un bărbat e bun la pat. La ce îi supune modelul de fitness
Fanatik.ro
Cum poți să vezi, totuși, la TV meciul Aberdeen – FCSB. Acesta este postul de televiziune străin care transmite partida
Capital.ro
Lege pentru românii care stau la casă. Vecinul te filmează în curte? Ce trebuie să știi
Playtech.ro
Apa de ploaie, taxată în România: De ce și cum se aplică această măsură
Adevarul
Momentul în care un turc trage 6 focuri de armă în Centrul Vechi din București. Bărbatul a fost reținut
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Giorgianei
Evz.ro
Găinile, la numărat! Guvernul limitează numărul păsărilor în curțile oamenilor
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
kanald.ro
Cine este bărbatul care a deschis focul în Centrul Vechi al Capitalei! Acesta nu ar fi primul atac pe care l-a pus la cale
Cancan.ro
Mama lui Cătălin, adolescentul care s-a aruncat în fața TIR-ului cu iubita lui, face dezvăluiri tulburătoare: 'Mă amenința!' 😲
iamsport.ro
Un controversat politician îl acuză pe patronul FCSB: ”Gigi Becali, jură-te că n-ai trăit cu Tania Budi!”
MediaFlux
Când vine pensia în septembrie prin poștă și pe card! Casa de Pensii respectă datele pentru banii pensionarilor pentru luna septembrie 2025
stirilekanald.ro
Mihai și-a dat ultima suflare sub ochii soției sale, în timp ce încerca să salveze de la înec un bărbat. Femeia a văzut totul: „Omul acela l-a tras de picior și l-a băgat la fundul apei”
Cursul valutar BNR miercuri, 20 august 2025: Prețul gramului de aur se află în scădere