Produsele de post îşi vor schimba denumirile

Măsura este impusă de Parlamentul european, astfel că cei care produc, de exemplu, lapte de soia sau chiftele vegetale vor trebui să găsească alte nume pentru aceste produse.
Romania TV
18 apr. 2019, 09:37
Produsele de post îşi vor schimba denumirile

O serie de schimbări importante vor avea loc în cazul produselor vegetariene de pe rafturile magazinelor din România, în urma unei decizii importante luate la nivel european. Astfel, aceste produse de post vor trebui să îşi schimbe eticheta şi numele.

Comisia pentru Agricultură din Parlamentul European a votat recent o măsură care îi va obliga pe producătorii de produse vegetariene să renunţe la cuvinte precum lapte, carne, chiftele sau burger şi orice alte sintagme de pe etichete care ar putea duce în eroare consumatorul cu privire la produsele de natură animală pe care încearcă să le imite. Practic, oficialii europeni spun că astfel scade riscul de a păcăli cumpărătorul.

În aceste condiţii, producătorii şi importatorii vor fi nevoiţi să schimbe sau să adapteze numele tuturor produselor de post pe care le vând.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
“Croitoru mi-a zis că-l distruge pe Rădoi!” Valeriu Iftime, ironic cu Gigi Becali: “FCSB a arătat ca Prefab Modelu!”
Capital.ro
Restricții pentru mașinile second-hand. Măsuri pregătite în România. Ce s-ar putea întâmpla cu mașinile cu normă de poluare sub Euro 3
Playtech.ro
Cum devin proprietar dacă am doar o chitanţă de mână. Când e valabil acest act
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Beat, cel mai bun fotbalist străin din România a fost înjosit de studenți într-un bar și apoi i-au făcut poze
MediaFlux
Persoana secretă din spatele lui Donald Trump. I-a șocat pe toți când l-a comparat pe președintele SUA cu Iisus Hristos VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj