Profesorul Rafila: Ceva nu se leagă. Numărul mic de cazuri nu se reflectă în numărul mare de la ATI

Profesorul Alexandru Rafila, deputat PSD, consideră că focarul de COVID-19 de la Şcoala gimnazială numărul 28 din Capitală a fost cauzat de nerespectarea regulilor de protecţie în acea instituţie publică. Ce spune Rafila despre deschiderea şcolilor, testare, vaccinare şi numărul mic de cazuri.
Alina Costache
25 ian. 2021, 23:30
Profesorul Rafila: Ceva nu se leagă. Numărul mic de cazuri nu se reflectă în numărul mare de la ATI

Profesorul Rafila trage semnalul de alarmă în plină pandemie de coronavirus şi susţine că cifrele prezentate de autorităţi în ultimele zile l-au făcut să-şi pună mai multe întrebări. „În ultimele două zile am avut 1.500-1-800 de cazuri… Numere extrem de mici, care pe mine mă pun pe gânduri…

Mai ales că ele nu se corelează cu numerele cazurilor de la Terapie Intensivă, între 1.000 şi 1.100 de cazuri. E ceva care nu se leagă. Ceea ce nu se leagă este stabilirea unei strategii de testare care să ne dea o imagine.”, a declarat Alexandru Rafila, luni la Digi 24.

Profesorul Rafila a descris şi de ce este mai periculoasă noua tulpină de coronavirus din Marea Britanie: „Proteina de suprafaţă a acestui virus nu este foarte asemnănătoare cu proteina de suprafaţă a virusului claic.

Din cauza acestor modificări, infectivitatea lui este mai mare. Asta face să existe o transmisibilitate mai crescută şi un indice de reproducere de 50% mai mare.

Un astfel de virus duce automat rata la un nivel supraunitar şi la o creştere a numărului de cazuri. Circulă mai repede.”

Profesorul Rafila susţine redeschiderea şcolilor, dar cu o organizare exemplară în două săptămâni

„La Şcoala nr. 28 nu este vorba despre o infecţie care să fie legată de activitatea şcolară… Multe canale de informare au preluat această ştire şi au legat-o de începerea şcolii.

Oamenii din şcoală au interacţionat unii cu alţii fără să utilizeze masca şi în acest fel s-a transmis boala. O extindere a focarelor la nivel naţional sau regional, da, poate pune în pericol deschiderea şcolilor.

Ce crede Alexandru Rafila despre relaxarea măsurilor în București. Mesaj pentru Vlad Voiculescu

Da, dacă avem multe focare, dacă avem un număr mare de cazuri, atunci de poate amâna deschiderea şcolilor.
Doar câteva focare menţionate de ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, n-au nicio legătură cu închiderea sau nereluarea unor activităţi.

Nu cred că pot fi deschise toate şcolile şi nu oriunde. E bine sau nu e bine să se deschidă restaurantele? Astea sunt nişte păreri, dar ele trebuie bazate pe dovezi.

Avem două săptămâni la dispoziţie (n.r. – până la 8 februarie, data redeschiderii şcolilor). Trebuie reluat instructajul pentru cadre didactice şi restul personalului, trebuie făcută o evaluare pentru a se vedea în ce măsură au reţinut recomandările… Trebuie să existe organizarea şcolii din punctul de vedere al asigurării condiţiilor igienico-sanitare.

Reducerea numărului de elevi în clase este esenţială pentru siguranţa desfăşurării cursurilor. Clasele cu mai puţini elevi n-ar trebui să aibă foarte mulţi elevi şi aici e o măsură foarte bună anunţată de ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu”, a precizat Rafila.„Cred că oamenii ar trebui să se poată testa cu uşurinţă. Lucrul acesta nu se întâmplă şi nu s-a întâmplat de mult timp. Acum avem aceste teste rapide cu condiţia să alegem testele corespunzătoare şi curând va exista o listă aprobată de Comisia Europeană.
Extinderea unităţilor medicale care fac testarea e absolut necesară. În plus, nu prea se mai discută despre anchetele epidemiologice. Cred că ele trebuie regândite, astfel încât să poată identifica măcar punctele fierbinţi.

Chiar şi în Bucureşti am avut într-o zi 1.000 de cazuri şi în alta 250… Cifrele astea nu se potrivesc. Cifrele din România sunt franjurate şi lucrul acesta nu se regăseşte în alte ţări. Probabil că acolo se face testarea aşa cum trebuie.
Avem una dintre cele mai mici incidenţe cumulate din Europa. Persoanele care vin în România intră în carantină pentru că ele au incidenţă mai mare în ţările lor… Inclusiv în zona aceasta, testarea ar putea aduce o îmbunătăţire a situaţiei”, a punctat deputatul PSD.

Profesorul Rafila despre vaccinare_ „Ea este dimensionată la resursele din momentul de faţă. Trebuie să ajungem la 100.000 de administrări pe zi ca să putem atinge spre finalul lunii septembrie o acoperire de 60, 70% la nivel naţional. Existenţa numeroaselor vaccinuri va face asta posibil.
Noi avem peste 6 milioane de prioritari. Depinde foarte mult aderenţa la vaccinare de informaţiile pe care le pot accesa. Şi atenţie, nu doar în mediul online. În mediul rural, ei se adresează medicului de familie, cui pot.

Dacă pregătim personalul şi îl evaluăm, deschiderea şcolilor va avea succes. Este acelaşi lucru pozabil şi în cazul vaccinării”, a precizat reprezentantul României la OMS.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Povestea fabuloasă a lui Tim Payne. Cel mai necunoscut fotbalist de la Cupa Mondială a ajuns viral: cum a adunat 5,5 milioane de urmăritori în câteva zile
Capital.ro
Anunț de ultimă oră de la RAR. Șoferii nu vor mai putea face programări în acest interval
Playtech.ro
O elevă a câștigat în instanță dreptul de a susține Bacalaureatul mai devreme. Acum legea s-ar putea schimba pentru toți absolvenții
Adevarul
Glumele românilor după erorile GPS din București: „Stăteam pe canapea și îmi zice că eram pe pista de la Băneasa. Ne pregăteam să decolăm”
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lumea sportului este îndoliată! Un atlet de calibru mondial s-a stins din viață la doar 38 de ani
iamsport.ro
Trista realitate: de ce nu a devenit tehnician marele fotbalist despre care Cornel Dinu spunea că ”are minte de antrenor”
MediaFlux
Alimente mai ieftine în magazine. Decizia a fost luată în Parlament
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți