Prognoza meteo 4 martie. Vreme frumoasă și caldă în toată țara. La cât ajung temperaturile

Meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie au actualizat vremea pentru următoarele zile. Se anunță temperaturi ridicate în toată țara.
Alina Costache
03 mart. 2025, 13:58
Prognoza meteo 4 martie. Vreme frumoasă și caldă în toată țara. La cât ajung temperaturile

Prognoza meteo 4 martie. Vremea se încălzește treptat în următoarele zile. Meteorologii anunță temperaturi de 20 de grade în unele zone.

Prognoza meteo 4 martie. Cum va fi vremea în următoarele zile

LA NOAPTE. În TARA, cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab şi moderat, pe arii restrânse cu uşoare intensificãri în Carpaţii de Curburã. Temperaturile minime vor fi cuprinse între -7 şi 2 grade, cu valori mai scãzute în depresiunile intramontane, în special cele ale Carpaţilor Orientali, spre valori în jurul a -10 grade. Izolat se va forma ceaţã.

În BUCURESTI, cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab. Temperatura minimã va fi de -2…-1 grad, mai coborâtã în zona preorãşeneascã pânã spre -4 grade.

MARTI. În TARA vremea va fi frumoasã şi se va încãlzi, local semnificativ în centru, est şi sud-est. Astfel, maximele se vor încadra între 6…7 grade în depresiunile din estul Transilvaniei şi 15…16 grade izolat în sudul Banatului şi în Oltenia.

Citește și Elena Mateescu şi Florinela Georgescu, prognoza lunii martie: Vremea mohorâtă este ştearsă cu buretele, scăpăm şi de ploi, şi de frig

Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab şi moderat. Temperaturile minime vor fi cuprinse între -5 şi 4 grade, cu valori mai scãzute în depresiunile Carpaţilor Orientali pânã în jurul a -10 grade, dar şi mai ridicate în Dealurile de Vest, pânã spre valori în jurul a 5 grade. Izolat dimineaţa şi noaptea va fi ceaţã.

În BUCURESTI, vremea va fi frumoasã şi se va încãlzi. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab pânã la moderat. Temperatura maximã se va situa în jurul valorii de 13 grade, iar cea minimã va fi de -1…1 grad, mai scãzutã în zona preorãşeneascã pânã spre -3 grade, anunță meteorologii ANM. 

MIERCURI.În TARA vremea se va menţine frumoasã şi va continua sã se încãlzeascã devenind deosebit de caldã în majoritatea regiunilor. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab şi moderat, izolat cu uşoare intensificãri în Carpaţii Orientali.

Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 9 grade în estul Transilvaniei şi 19…20 de grade în sudul Banatului, iar cele minime vor fi cuprinse între -4 şi 8 grade, cu valori mai scãzute în depresiunile din estul Transilvaniei pânã în jurul a -9 grade. Izolat, dimineaţa şi noaptea, va fi ceaţã.

În BUCURESTI vremea se va menţine frumoasã şi va continua sã se încãlzeascã devenind deosebit de caldã. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab pânã la moderat. Temperatura maximã va fi de 17…18 grade, iar cea minimã va fi de 0…2 grade, uşor mai scãzutã în zona preorãşeneascã.

Citește și Prognoza meteo. Norii se risipesc, România se pregăteşte direct de vară. Temperaturile ajung la 20 de grade C spre sfârşitul săptămânii

JOI. În TARA vremea va fi frumoasã, iar procesul de încãlzire va continua, valorile termice diurne devenind semnificativ mai ridicate faţã de normele perioadei (abateri în general de peste 10 grade), astfel cã maximele se vor încadra în general între 15 şi 22 de grade.

Temperaturile minime vor fi în continuare apropiate de mediile climatologice (şi preponderent uşor negative) în zonele joase de relief, în schimb în restul teritoriului se vor situa cu mult peste cele specifice datei şi, la nivelul întregii ţãri, vor fi cuprinse între -8…-6 grade în depresiunile Carpaţilor Orientali şi 8…11 grade în Dealurile de Vest. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab şi moderat. În zonele joase, dimineaţa şi noaptea, izolat se va semnala ceaţã.

În BUCURESTI vremea va fi frumoasã, iar procesul de încãlzire va continua; valorile termice diurne vor fi semnificativ mai ridicate faţã de cele normale în prima decadã a lunii martie, în schimb dimineaţa şi noaptea vor fi încã relativ reci. Temperatura maximã se va situa în jurul a 20 de grade (cu 10…11 grade peste media climatologicã) şi cea minimã va fi de 1…3 grade, uşor mai scãzutã în zona periurbanã. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla în general slab.

VINERI. În TARA va fi în continuare vreme frumoasã, iar ziua va fi mult mai cald decât în mod obişnuit în prima decadã a lunii martie. Astfel, temperaturile maxime se vor încadra în general între 15  şi 22 de grade. Temperaturile din timpul nopţii vor fi uşor mai ridicate faţã de intervalul precedent în cea mai mare parte a ţãrii, însã în zonele joase (cu precãdere cele depresionare) vremea fi încã relativ rece, iar minimele vor fi cuprinse între -2 şi 8 grade, mai coborâte în depresiunile din estul şi sud-estul Transilvaniei (-7…-4 grade), dar şi mai mari în dealurile din Crişana (10…11 grade). Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab şi moderat, cu uşoare intensificãri în sudul Banatului şi la altitudini mari la munte. Dimineaţa şi noaptea, izolat în zonele joase va fi ceaţã.

În BUCURESTI vremea se va menţine frumoasã, iar ziua deosebit de caldã pentru aceastã perioadã. Temperatura maximã se va situa în jurul a 20 de grade şi cea minimã va fi de 1…4 grade. Cerul va fi variabil la senin, iar vântul va sufla în general slab.

SAMBATA, DUMINICA, LUNI

TARA: Valorile termice, cu precãdere cele diurne, se vor situa cu mult peste normalul climatologic al perioadei în cea mai mare parte a ţãrii, exceptând zona litoralã unde ziua temperaturile vor fi modeste, în condiţiile în care va creşte probabilitatea pentru ceaţã persistentã. În orele dimineţilor se va semnala ceaţã pe arii restrânse şi în zonele joase din restul ţãrii, iar la finalul intervalului va începe sã plouã în regiunile vestice.

BUCURESTI: Vremea va fi în general frumoasã şi mult mai caldã decât normal în prima jumãtate a lunii martie.

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Ce au făcut Alina Eremia și logodnicul ei, Edi Barbu, înainte de nuntă! Cum i-au surprins paparazzii
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Unde au fost construite turnurile ondulate, unice în lume. Țara se află aproape de România
Capital.ro
Băncile plătesc banii înapoi. Se returnează chiar și sume încasate 30 de ani. Clienții trebuie să depună cerere
Playtech.ro
O turistă a fost taxată cu 12 euro că și-a agățat geanta în cuier: „Surpriza a venit cu bonul” Fenomentul ia amploarea în destinațiile de vacanță
Adevarul
Reacție dură după decizia ca soldații americani să-i pună covorul roșu lui Putin: „Cel care a luat-o trebuie să suporte consecințele”
wowbiz.ro
Momente de panică pentru Elena Udrea! Fostul politician și familia sa au fost atacați de urs în vacanță. Ce se întâmplă cu ei în aceste momente: „Ne-a apărat...”
Evz.ro
Autostrada care taie Carpații. Imagini cu drumul de mare viteză ce va schimba România
Prosport.ro
Interzis cardiacilor! Cea mai frumoasă prezentatoare TV s-a filmat în timp ce făcea duș la piscină
kanald.ro
Concluziile summit-ului dintre Donald Trump și Vladimir Putin. Ce se va întâmpla cu războiul din Ucraina
Cancan.ro
Înmormântarea Prințesei Kate, plănuită în mare secret! Care a fost planul Palatului Buckingham
iamsport.ro
Românul care a făcut peste 1.000.000 de dolari în Bahamas nu are dubii: ”Imaginea lui Ion Țiriac nu o să o aibă niciun președinte al României în următorii 100 de ani”
MediaFlux
Anunț privind pensia pentru 4,7 milioane de pensionari! Majoritatea au primit 2.800 de lei, prin poștă sau pe card
stirilekanald.ro
Lanț uman în stațiunea Jupiter pentru salvarea a trei turiști, după ce a fost arborat steagul roșu. Cine este cel care a decedat
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice