PROGNOZA METEO pentru următoarele două săptămâni. Se strică vremea în toată ţara

PROGNOZA METEO. Vremea se va răci treptat în următoarele zile, astfel încât, pe 1 mai, media temperaturilor maxime va coborî la 18 grade. Apoi vremea se va mai încălzi. Se anticipează o nouă răcire până pe 6 mai, dar până la sfârșitul celei de-a doua săptămâni se va ajunge treptat la medii ale maximelor termice în jurul a 22 de grade. Vor fi intervale de timp în care va ploua, pe arii mai extinse și local mai însemnat cantitativ, cel mai probabil pe 30 aprilie, dar posibil și în intervalul 5-7 mai. 
Romania TV
29 apr. 2019, 10:31
PROGNOZA METEO pentru următoarele două săptămâni. Se strică vremea în toată ţara

ESTIMAREA EVOLUŢIEI VALORILOR TERMICE ŞI A PRECIPITAŢIILOR ÎN INTERVALUL 29 APRILIE – 12 MAI 2019

MUNTENIA
Vremea se va răci treptat în primele trei zile de prognoză, astfel încât, pe 1 mai, media temperaturilor maxime va coborî la 18 grade. Apoi procesul de încălzire va avea ca rezultat, în datele de 3 și 4 mai, o medie regională a temperaturilor maxime în jrul a de 21 de grade. Se anticipează o nouă răcire până pe 6 mai, spre 15 grade, în medie, dar până la sfârșitul celei de-a doua săptămâni se va ajunge treptat la medii ale maximelor termice în jurul a 22 de
grade, apropiate de cele climatologic specifice acestei regiuni. În prima săptămână, temperaturile nocturne vor avea mici variații în jurul mediei de 7 grade, apoi vor urma 3 nopți răcoroase, cînd media lor se va situa în jurul a 5 grade, iar ulterior datei de 8 mai, tendința minimelor termice va fi de creștere spre medii de 7 grade la sfârșitul intervalului de prognoză.
Vor fi intervale de timp în care va ploua, pe arii mai extinse și local mai însemnat cantitativ, cel mai probabil pe 30 aprilie, dar posibil și în intervalul 5-7 mai. În celelalte zile, pe spații mici pot fi ploi de scurtă durată, cu probabilitate mai ridicată de apariție după-amiaza și seara.

 

MOLDOVA
În primele trei zile de prognoză, vremea se va răci astfel încât, pe 1 mai, media temperaturilor maxime va coborî la 15 grade, apoi procesul de încălzire va avea ca rezultat, în datele de 3 și 4 mai, o medie regională a temperaturilor maxime de 20 de grade. Se estimează o nouă răcire până pe 6 mai, spre 13 grade, în medie, dar până la sfârșitul celei
de-a doua săptămâni se va ajunge treptat la medii ale maximelor termice în jurul a 21 de grade, apropiate de cele climatologic specifice acestei regiuni. În prima săptămână, temperaturile nocturne vor avea mici variații în jurul mediei de 7 grade, apoi vor urma 3 nopți mai reci, cînd media lor se va situa în jurul a 5 grade, iar ulterior datei de 8 mai, tendința minimelor termice va fi de creștere spre medii de 7 grade la sfârșitul intervalului de prognoză.
Vor fi intervale de timp în care va ploua, pe arii mai extinse și mai însemnat cantitativ,  cel mai probabil pe 30 aprilie, dar posibil și în intervalul 5-7 mai. În celelalte zile, pe spații mici vor fi ploi de scurtă durată, cu probabilitate mai ridicată de apariție după-amiaza și seara.

DOBROGEA
În cursull primelor patru zile de prognoză, vremea se va răci astfel încât, pe 2 mai, media temperaturilor maxime va coborî la 17 grade. Apoi procesul de încălzire va avea ca rezultat, în datele de 3 și 4 mai, o medie regională a temperaturilor maxime de 19 grade.
Până pe 7 mai se estimează o nouă răcire, spre 15 grade, în medie, dar spre sfârșitul celei de-a doua săptămâni se va reveni la medii ale maximelor termice în jurul a 19 grade, apropiate de cele climatologic specifice acestei regiuni. În prima săptămână, temperaturile nocturne vor avea mici variații în jurul mediei de 10 grade, apoi vor urma 3 nopți răcoroase, când media lor se va situa în jurul a 7 grade, iar ulterior datei de 8 mai, tendința minimelor termice va fi de creștere spre medii de 10 grade, la sfârșitul intervalului de prognoză.
Vor fi intervale de timp în care local va ploua, în perioada 4-8 mai. În celelalte zile, pot alterna zilele însorite cu cele în care cad ploi de scurtă durată, cu probabilitate mai ridicată de apariție după-amiaza și seara.

OLTENIA
Vremea se va răci în primele trei zile de prognoză, astfel încât, pe 30 aprilie și 1 mai, media temperaturilor maxime va coborî la 16 grade. Apoi procesul de încălzire va avea ca rezultat, în datele de 3 și 4 mai, o medie regională a temperaturilor maxime în jrul a de 21 de grade. Se anticipează o nouă răcire până pe 6 mai, spre 15 grade, în medie, dar până la sfârșitul celei de-a doua săptămâni se va ajunge treptat la medii ale maximelor termice în
jurul a 21 de grade, apropiate de cele climatologic specifice acestei regiuni. În prima săptămână, temperaturile nocturne vor avea mici variații în jurul mediei de 7 grade, apoi vor urma 3 nopți răcoroase, cînd media lor se va situa în jurul a 5 grade, iar ulterior datei de 8 mai, tendința minimelor termice va fi de creștere spre medii de 8 grade.
Vor fi intervale de timp în care va ploua, pe arii mai extinse și local mai însemnat cantitativ, cel mai probabil pe 30 aprilie, dar posibil și în intervalul 4-7 mai. În celelalte zile, pe spații mici pot fi ploi de scurtă durată, cu probabilitate mai ridicată de apariție după-amiaza și seara.

TRANSILVANIA

În primele trei zile de prognoză, vremea se va răci astfel încât, pe 1 mai, media temperaturilor maxime va coborî la 13 grade, apoi procesul de încălzire va determina, pe datele de 3 și 4 mai, temperaturi maxime, în medie, de 18 grade. Va urma o nouă răcire în zilele de 5 și 6 mai, când media maximelor prognozată va fi în jur de 11 grade. Ulterior, până
la sfârșitul celei de-a doua săptămâni, maximele termice vor reveni treptat la medii ale maximelor termice apropiate de cele climatologic specifice acestei regiuni, în jurul a 20 de grade. Temperaturile minime, în prima săptămână vor avea mici variații în jurul mediei de 5 grade, apoi vor urma 3 nopți mai reci, cînd media lor se va situa în jurul a 2 grade, iar după data de 8 mai, tendința minimelor termice va fi de creștere treptată, spre medii de 5 grade.
Vor fi intervale de timp în care va ploua, pe arii mai extinse și mai însemnat cantitativ, cel mai probabil pe 30 aprilie, dar posibil și pe 5 și 6 mai. În celelalte zile vor fi ploi de scurtă durată, în general pe spații mici, cu probabilitate mai ridicată de apariție după-amiaza și seara.

MARAMUREŞ
În primele trei zile de prognoză, vremea se va răci astfel încât, pe 1 mai, media temperaturilor maxime va coborî la 14 grade, apoi procesul de încălzire va avea ca rezultat, în data de 3 mai, o medie regională a temperaturilor maxime de 18 grade. Se estimează o nouă răcire până pe 5 mai, spre 12 grade, în medie, dar până la sfârșitul celei de-a doua
săptămâni se va ajunge treptat la medii ale maximelor termice în jurul a 20 de grade, apropiate de cele climatologic specifice acestei regiuni. În prima săptămână, temperaturile nocturne vor avea mici variații în jurul mediei de 6 grade, apoi vor urma 3 nopți mai reci, cînd media lor se va situa în jurul a 3 grade, iar ulterior datei de 7 mai, tendința minimelor termice va fi de creștere treptată, spre medii de 6 grade la sfârșitul intervalului de prognoză.
Vor fi intervale de timp în care va ploua, pe arii mai extinse și mai însemnat cantitativ, cel mai probabil pe 30 aprilie, dar posibil și în intervalul 4-6 mai. În celelalte zile, pe spații mici vor fi ploi de scurtă durată, cu probabilitate mai ridicată de apariție după-amiaza și seara.

BANAT
În prima zi a intervalului, vremea va fi apropiată de normalul perioadei, cu o medie a temperaturilor maxime de 19 grade, apoi se va răci, astfel încât pe 30 aprilie media va coborî  spre 14 grade. În intervalul 1-3 mai, temperatura aerului va crește spre medii ale maximelor diurne de 21 de grade. Va urma o nouă răcire până pe 6 mai, spre 13…14 grade, în medie, însă până la sfârșitul celei de-a doua săptămâni se va ajunge treptat la medii ale maximelor
termice în jurul a 21 de grade, apropiate de cele climatologic specifice acestei regiuni. În prima săptămână, temperaturile nocturne vor avea mici variații în jurul mediei de 7 grade, apoi vor urma 2 nopți mai reci, cînd media lor se va situa în jurul a 3 grade, iar ulterior datei de 7 mai, tendința minimelor termice va fi de creștere treptată, spre medii de 8 grade la sfârșitul intervalului de prognoză.
Vor fi intervale de timp în care va ploua, pe arii mai extinse și mai însemnat cantitativ, cel mai probabil pe 30 aprilie, dar posibil și în intervalul 4-6 mai. În celelalte zile, pe spații mici vor fi ploi de scurtă durată, cu probabilitate mai ridicată de apariție după-amiaza și seara.

CRIŞANA
În prima zi a intervalului, vremea va fi apropiată de normalul perioadei, cu o medie a  temperaturilor maxime de 18 grade, apoi se va răci astfel încât pe 30 aprilie și 1 mai această medie va fi în jurul a 15 grade. În zilele de 2 și 3 mai, temperatura maximă va avea medii mai ridicate, de 18…20 de grade. Va urma o nouă răcire până pe 5 mai, spre 12 grade, în medie, dar până la sfârșitul celei de-a doua săptămâni se va ajunge treptat la medii ale maximelor
termice în jurul a 20 de grade, apropiate de cele climatologic specifice acestei regiuni. În prima săptămână, temperaturile nocturne vor avea mici variații în jurul mediei de 7 grade, apoi vor urma 3 nopți mai reci, cînd media lor se va situa în jurul a 3 grade, iar ulterior datei de 7 mai, tendința minimelor termice va fi de creștere treptată, spre medii de 7 grade la sfârșitul intervalului de prognoză.
Vor fi intervale de timp în care va ploua, pe arii mai extinse și mai însemnat cantitativ, cel mai probabil pe 30 aprilie, dar posibil și în intervalul 4-6 mai. În celelalte zile, pe spații mici vor fi ploi de scurtă durată, cu probabilitate mai ridicată de apariție după-amiaza și seara.

 

LA MUNTE
Vremea se va răci ușor în primele două zile ale intervalului de referință astfel încât pe 1 mai se vor înregistra maxime termice diurne în medie de 6…7 grade, apoi se va încălzi până în data de 4 mai, când sunt prognozate temperaturi maxime, în medie, de până la 10 grade. În intervalul 5-7 mai, temperatura aerului va avea valori diurne mai scăzute, cu o medie regională a maximelor în jurul a 4 grade. Ulterior, această medie va crește ușor și treptat până la finalul intervalului de prognoză, când va atinge 10 grade. Media temperaturilor minime se va situa, în prima săptămână, între 0 și 2 grade. Cele mai reci nopți se vor consemna în intervalul 6-8 mai, iar după aceea temperaturile nocturne vor fi în creștere, de la o medie în jur de -2 grade spre 1…2 grade în diminețile de 11 și 12 mai.
Local și temporar aproape zilnic se vor semnala precipitații, mixte la altitudini mari și predominant ploi în rest. Cel probabilitate ridicată, în 30 aprilie și pe 5 mai, acestea vor fi pe arii extinse și mai însemnate cantitativ.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
De ce i l-a cerut Gigi Becali lui Varga și pe Emerllahu la FCSB? „Neluțu avea nevoie de 5 milioane și atunci mi-a zis Meme de el”
Capital.ro
Înmatriculare mașină în România. Șoferii care trebuie să ajusteze sau să înlocuiască farurile. Nu va trece la RAR
Playtech.ro
Tichete sociale 2025: Pensionarii cu venituri mici pot cere a 13-a pensie. Suma e fixă și se acordă doar la cerere
Adevarul
Momentul în care două ambarcaţiuni se ciocnesc în Deltă, iar un bărbat e aruncat în aer: „Băi, nebunilor! / Nu v-am văzut, pe cuvânt”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Candidat surpriză pentru Primăria Capitalei. Fostul finanțator din fotbal și-a anunțat înscrierea în cursa electorală
MediaFlux
Sprijin important pentru pensionari. Ajutor de urgență pentru cei cu probleme de sănătate
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume