Prognoză sumbră: România se va depopula masiv până în 2050. Singurul judeţ care va înregistra o creştere a numărului de locuitori în următorii 30 de ani

Capitala va avea doar 1,4 mi­lioane de locuitori în 2050, faţă de 1,8 milioane, cât avea în 2020, arată datele Eurostat. Iar depopularea nu va fi un fenomen întâlnit doar în Bucureşti. În ur­mătorii 30 de ani, România se va depopula masiv.
Oana Anghel
22 iul. 2021, 10:21
Prognoză sumbră: România se va depopula masiv până în 2050. Singurul judeţ care va înregistra o creştere a numărului de locuitori în următorii 30 de ani

România se va depopula masiv. Specialiştii spun că depopularea Capitalei se va produce ca urmare a scăderii natalităţii şi ca urmare a migraţiei externe şi interne.

Vom avea scădere naturală, pentru că natalitatea este foarte scăzută şi vom avea scădere prin migraţie externă, dar şi multă scădere prin migraţie internă. Sunt mulţi care pleacă din Bucureşti în jurul Bucu­reştiului, de aceea Ilfovul este într-o situaţie atât de benefică, iar aici populaţia va creşte“, a explicat profesorul Vasile Gheţău, direc­torul Centrului de Cercetări Demo­grafice „Vladimir Trebici“ al Acade­miei Române.

Citeste si Populaţia României după domiciliu a scăzut la 1 ianurie 2021, iar îmbătrânirea demografică s-a accentuat

Prognoză sumbră: România se va depopula masiv până în 2050

România va rămâne cu 15,5 milioane de lo­cuitori până în 2050, în scădere cu 20% de la 19,2 milioane de persoane în 2020.

Anul tre­cut am avut 297 de mii de decese şi 176 de mii de naşteri, ceea ce înseamnă o scădere na­turală a populaţiei de 120 de mii de lo­cuitori, enorm pentru o populaţie de 19 mi­li­oa­ne de locuitori“, precizează profesorul Gheţău, potrivit Ziarul financiar.

În cele mai puternice judeţe pentru busi­ness, evoluţia populaţiei în următorii 30 de ani diferă: în municipiul Bucureşti, populaţia va scădea cu 23%, în Timiş cu 5%, în Cluj cu 8%, iar în Argeş cu 27%. Singurul judeţ care va înregistra o creştere a numărului de locuitori în următorii 30 de ani este Ilfovul, unde populaţia va creşte cu 42%, potrivit proiecţiilor demografice.

Citeste si Populaţia României a scăzut cu aproape 100.000 de persoane în ultimul an. Principalul motiv e legat de plecările masive din ţară

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Milioanele de euro pe care rușii refuză să le plătească unei companii de stat din România. Banii, considerați pierduți
Capital.ro
Regulă obligatorie la bloc. Condiție pentru proprietari. Se face cerere către Asociația de Proprietari. Refuzul nu are nevoie de explicații
Playtech.ro
Muntengru, alternativă la Grecia și Turcia. Cu cât e mai ieftină o vacanţă aici şi cât faci pe drum cu maşina
Adevarul
Un animal ciudat a ieșit dintr-o pădure din vestul Ucrainei, aproape de granița cu România. Reacțiile apărute pe internet
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o tânără de 28 de ani lovește cu mașina două femei aflate pe trecerea de pietoni, în Neamț
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Secretul mașinii care-l însoțește pe Putin. Președintele Rusiei se teme de un asasinat VIDEO
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara