Proiect de lege propus de USR. Banii obţinuţi din aceste activităţi vor putea fi confiscaţi de stat

Uniunea Salvați România (USR) a propus modificarea Codului Penal pentru a combate practicile cămătărești, în special acelea prin care sunt impuse dobânzi exorbitante, cu scopul de a elimina profiturile ilegale obținute de cei care împrumută bani în condiții abuzive.
Mircea Filipescu
20 feb. 2025, 11:07
Proiect de lege propus de USR. Banii obţinuţi din aceste activităţi vor putea fi confiscaţi de stat

Inițiativa a fost susținută de deputații USR Stelian Ion și Alexandru Dimitriu, care au depus un proiect ce vizează confiscarea atât a dobânzilor încasate ilegal, cât și a sumelor împrumutate inițial.

Această propunere a venit ca reacție la o decizie controversată a Înaltei Curți de Casație și Justiție (ÎCCJ), care a limitat confiscarea doar la dobânzile percepute, lăsând neatins capitalul împrumutat. USR consideră că hotărârea ÎCCJ este favorabilă infractorilor și subminează lupta împotriva cămătei, o infracțiune gravă ce afectează numeroși cetățeni vulnerabili.

„Nu este prima dată când deciziile Justiției favorizează mai degrabă infractorii decât victimele și ordinea de drept”, a comunicat formațiunea politică, potrivit Capital.

Aceasta a subliniat că, de-a lungul anilor, au existat interpretări juridice care au dus la slăbirea pedepsei pentru infracțiuni grave, precum corupția, criminalitatea organizată sau evaziunea fiscală, sub pretextul unor nuanțe juridice care „sfidează bunul-simț”.

USR a subliniat că, în lipsa unei intervenții legislative, deciziile precum cea a ÎCCJ ar putea submina încrederea în sistemul judiciar și ar putea crea un avantaj pentru cei care speculează lacunele legii.

Citeşte şi: Șoșoacă desființează Parchetul General, după ce i-a deschis dosar penal: „Niște putori”. I-a lăudat pe Nicolae Ceaușescu, Corneliu Zelea Codreanu și Ion Antonescu

Astfel, modificarea propusă la articolul 351 din Codul Penal ar urma să elimine această limitare, stipulând că nu doar dobânda, ci și suma împrumutată va fi supusă confiscării speciale. USR cere, prin urmare, ca autoritățile să poată confisca atât banii obținuți ilegal ca dobândă, cât și sumele împrumutate de cămătari.

În acest context, modificarea Codului Penal propusă de USR ar înlocui actuala reglementare cu următoarea formulare: „Darea de bani cu dobândă, ca îndeletnicire, de către o persoană neautorizată, se pedepsește cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani. Confiscarea specială poartă atât asupra sumei de bani date, cât și asupra dobânzii obținute prin săvârșirea infracțiunii, inclusiv când aceasta este cuprinsă în sumele ulterior împrumutate și se dispune conform art. 112 alin. (1) lit. e) din Codul Penal”.

Citeşte şi: Victor Ciutacu, despre valul de ură de pe reţele: „Prostul satului a devenit editorialist, ratatul comunității e lider de opinie. Nu știi cum te trezești cu neghiobul la ușă, cu doi pari și-o rangă, să fie acolo”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Călin Georgescu, demascat de Curtea de Conturi. Mii de euro încasate nelegal prin vechime inventată și sporuri fictive
Capital.ro
Călin Georgescu este în doliu: Te păstrăm în inimile și în rugăciunile noastre. S-a stins din viață încă un mare patriot român
Playtech.ro
Românii pot primi șomaj chiar dacă nu au contract de muncă. Contribuția care trebuie plătită
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum va fi vremea sâmbătă, 16 mai: Meteorologii anunță temperaturi de vară, însă unele zone nu scapă de furtuni și grindină
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Abuzuri împotriva gimnastei Sabrina Voinea! Mama sa, antrenoarea Camelia Voinea a fost suspendată
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi