Proiectul de lege privind despăgubirea pentru proprietăţile naţionalizate, pe masa Guvernului

Proiectul de lege privind stabilirea şi plata despăgubirilor pentru proprietăţile naţionalizate este din nou pe masa Guvernului. Procentul de 15% pe care ar trebui să-l primească foştii proprietari a iscat un adevărat scandal. Executivul se plânge că nu are bani ca să restituie întreaga valoare a imobilelor confiscate în perioada comunistă, iar despre recuperarea în natură a bunurilor nici nu poate fi vorba.
Romania TV
17 apr. 2012, 18:38
Proiectul de lege privind despăgubirea pentru proprietăţile naţionalizate, pe masa Guvernului

Proiectul de lege privind stabilirea şi plata despăgubirilor pentru proprietăţile naţionalizate a fost inclus pe agenda şedinţei de miercuri a Guvernului, după ce premierul Ungureanu a avut în ultimele zile mai multe discuţii cu miniştrii Finanţelor şi Justiţiei legate de forma actului normativ.

Guvernul a anunţat, săptămâna trecută, că vrea să limiteze la 15% din valoarea reală a bunului în cazul despăgubirilor care vor fi plătite de stat foştilor proprietari pentru proprietăţile naţionalizate şi să elimine posibilitatea restituirii în natură. De asemenea, plata se va face eşalonat pe o perioadă între 10-12 ani, termenul de depunere a dosarului fiind unul de decădere şi stabilit la maximum 90 zile.

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat însă că Uniunea nu va vota în Parlament un proiect de lege al Guvernului privind retrocedările imobilelor dacă acesta nu va prevede restituirea în natură. El a arătat că nu este de acord cu eliminarea din legislaţie a restituirii în natură a imobilelor acolo unde dosarele sunt complete şi imobilele pot fi restituite.

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
LIVE / LIVE UPDATE Alegeri București 2025: Prezenţa la vot în timp real, sondaje, rezultate vot, exit poll, incidente. A fost alertă de scurgere de gaze la școala unde a votat Nicușor Dan
Capital.ro
Călin Georgescu a fost exclus! Lovitură pentru fostul candidat la prezidențiale. S-a rupt relația
Playtech.ro
Florile pe care nu ar trebui să le dăruiești niciodată. Greșelile ce pot strica un moment special
Adevarul
Cine a fost ultimul român condamnat la moarte în epoca Ceaușescu și cum a ajuns în fața plutonului de execuţie
wowbiz.ro
Formația Pindu, implicată într-un accident violent. În ce stare se află pasagerii. Poliția a deschis dosar penal
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Trupa PINDU, implicată într-un ACCIDENT GRAV! Doi membri ai formației au ajuns la spital
iamsport.ro
SCANDALOS: Anca Alexandrescu a primit abuziv grad în Armată din partea MApN! Omul acuzat de Becali că a influențat războiul Steaua/FCSB a fost în spatele deciziei
MediaFlux
Alertă! Ouăle NU vor mai fi vândute în magazine
stirilekanald.ro
Zece studenți arși de vii într-un incendiu devastator într-un restaurant! Tragedie de nedescris în Peru
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje