Proiectul noii legi a salarizării scoate în stradă angajații din Sănătate. Sindicaliștii Sanitas vin la București din toate colțurile țării pentru a protesta

Sindicaliștii SANITAS protestează miercuri față de noua lege a salarizării pe care o consideră inechitabilă și incompletă. Angajați din Sănătate și Asistență Sociale vin la București din toate conlțurile țării pentru a-și striga nemulțumirile.
Loredana Brumă
03 iun. 2026, 09:03
Proiectul noii legi a salarizării scoate în stradă angajații din Sănătate. Sindicaliștii Sanitas vin la București din toate colțurile țării pentru a protesta

Proiectul noii legi a salarizării unitare a stârnit un val de nemulțumiri în rândurile angajaților din Sănătate și Asistență Socială. Sindicaliştii susţin că, pentru mai mult de jumătate dintre salariaţi, veniturile vor fi plafonate sau chiar vor scădea. Sute de angajaţi din sistem anunţă miercuri pe reţelele de socializare că se întreaptă către Capitală pentru a protesta.

Proiectul noii legi a salarizării scoate în stradă angajații din Sănătate. Sute de oameni vor fi miercuri în Piața Victoriei

Sute de sindicalişti din Arad, Sălaj, Cluj, Maramureş, Satu Mare, Constanţa, Iaşi, dar şi din alte judeţe anunţau, miercuri dimineață, pe reţelele de socializare, că sunt în drum spre Bucureşti,pentru a participa la protestul organizat de Federaţia Sanitas față de noua lege a salarizării.

„Forma făcută publică reprezintă cea mai proastă variantă a viitoarei legi şi este departe de angajamentele şi principiile discutate cu reprezentanţii guvernului în ultimele luni de negocieri.

Reducerea sporurilor loveşte direct în veniturile reale ale celor care lucrează în condiţii dificile, în ture, în regim de asigurare a continuităţii şi sub presiune. Compensaţiile propuse nu acoperă pierderile şi nu reechilibrează impactul financiar. Nu putem accepta ca veniturile oamenilor să fie prezentate artificial ca fiind protejate, în timp ce realitatea din statele de plată va demonstra contrariul”, au transmis sindicaliştii SANITAS, într-un comunicat de presă.

Citește și Se modifică din nou legea salarizării bugetarilor. De ce vor pierde militarii norma de hrană și ce se întâmplă cu sporul de diriginte la profesori. Ministrul interimar al Muncii vine cu explicații

Sindicaliștii spun că noua lege a salarizării unitare nu este echitabilă și nici completă.

”Nu tratează echilibrat categoriile profesionale şi creează noi diferenţe şi noi nedreptăţi în sistem. Mai mult, este o lege incompletă – există categorii de salariaţi care pur şi simplu au fost omise.

Diferenţa dintre ceea ce SANITAS a negociat luni de zile împreună cu Ministerul Sănătăţii şi ceea ce este prezentat acum este majoră şi greu de explicat. Nu putem considera acest proiect rezultatul unui dialog social real atunci când elementele esenţiale discutate şi asumate în procesul de negociere nu se regăsesc în forma introdusă de Ministerul Muncii în procesul de transparenţă decizională. Avertizăm Guvernul – indiferent dacă este vorba de actuala echipă interimară sau de următoarea – că nu este posibil să ceară stabilitate, performanţă şi asumare din partea angajaţilor din sănătate şi asistenţă socială, în timp ce construieşte un mecanism salarial care reduce veniturile şi adânceşte inechităţile”, au mai transmis sindicaliştii SANITAS în comunicatul de presă.

Liderul Federației SANITAS cere retragerea proiectului și reluarea imediată a negocierilor.

„SANITAS solicită retragerea proiectului în forma actuală şi reluarea imediată a negocierilor reale, pe baza angajamentelor asumate şi a respectului faţă de angajaţii din Sănătate şi din Asistenţă socială (…) Negociem pe acest subiect de doi ani şi n-aţi respectat niciuna dintre cele trei forme la care aţi ajuns după discuţiile cu partenerii sociali”, a declarat Iulian Pope, preşedintele Federaţiei SANITAS din România.

Reamintim că ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, a prezentat recent proiectul noii legi a salarizării, care a fost supus dezbaterii publice.

Angajaţii din sistemul sanitar se strâng în Piața Victoriei și vor picheta Parlamentul. Protestul urmează să înceapă la ora 10.00

Protest al sindicaliştilor şi la Ministerul Finanţelor

Sindicaliștii din finanțe, membrii ai Federației Solidaritatea, protestează miercuri, timp de două ore, în fața Ministerului Finanțelor, nemulțumiți de noul proiect privind Legea salarizării.

Într-o adresă transmisă Ministerului Muncii și Ministerului Finanțelor, sindicaliștii solicită majorarea cu 50% a coeficienților de salarizare propuși pentru personalul din Ministerul Finanțelor și instituțiile din subordine, precum și legiferarea unui statut al profesiei pentru personalul din MF și instituțiile subordonate, care nu au un astfel de statut.

Ei se declară revoltați de modalitatea de calcul propusă pentru baza de raportare, de 4.100 de lei, și cer raportarea obligatorie a valorii de referință la salariul minim brut pe economie, și un mecanism transparent și automat de indexare.

În cazul în care solicitările lor nu vor fi luate în considerare, sindicaliștii vor anunța și alte acțiuni de protest.

Protestul va avea loc în fața Ministerului Finanțelor, între orele 11:00 – 13:00.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cum a fost surprinsă Ivana Knoll, frumoasa fană a Croației, pe străzile din SUA, înainte de meciul țării sale cu Anglia de la Cupa Mondială
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru cărțile de identitate. Suma pe care o vor plăti românii după 29 august
Playtech.ro
Card sau cash? Metoda de plată care te face să cheltui mai mulţi bani în fiecare lună
Adevarul
De ce războiul din Iran înseamnă pentru SUA o înfrângere mai severă decât în Vietnam. Explicațiile unui expert
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 69 de ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză. Soția i-o oferise cadou de Ziua Îndrăgostiților
iamsport.ro
Fotbalistul român i-a închis telefonul în nas lui Giovanni Becali: ”Vreau să îți schimb viața!”
MediaFlux
Schimbări majore la Bacalaureat din 2030! Decizia Ministerului Educației merge spre publicarea în Monitorul Oficial
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?