Prorector al Universităţii din Bucureşti: Manualul unic înseamnă toceală. Elevii români sunt cei mai demotivaţi

Liviu Papadima, prorector al Universităţii din Bucureşti, a declarat, luni, într-o conferinţă de presă, că impactul asupra elevilor prin revenirea la manualul unic nu va descreşte abandonul şcolar şi nici nu va creşte performanţele lor, soluţia oferită de minister fiind una nocivă. De altfel, profesorul a subliniat şi faptul că elevii din România sunt cei mai demotivaţi, potrivit testărilor internaţionale, problema cea mai mare a învăţământului românesc fiind analfabetismul funcţional.
Filip Stan
25 sept. 2017, 11:03
Prorector al Universităţii din Bucureşti: Manualul unic înseamnă toceală. Elevii români sunt cei mai demotivaţi

„Revenirea la manualul unic şi restricţionarea materialelor auxiliare care pot fi folosite în învăţământ nu este o rezolvare pentru problemele, şi aşa suficient de grave cu care se confruntă educaţia, deci nu va aduce o descreştere a abandonului şcolar, nu va aduce o ridicare a performanţelor elevilor noştri în comparaţie cu elevii din alte ţări, dimpotrivă. Problema cea mai mare este că nu doar ni se oferă soluţie eronată şi nocivă la problemele pe care deja le are învăţământul, îngrijorătoare este calea pe care o deschide această pretinsă soluţie”, a declarat luni Liviu Papadima, prorector al Universităţii din Bucureşti, în cadrul unei conferinţe de presă.

Profesorul Papadima se teme şi de paşii următori: introducerea manualelor unice în universităţi şi chiar scoaterea cărţii ştiinţifice.

„Societatea funcţionează într-o permanentă deschidere a surselor de informare şi educare, într-un moment în care şcoala face mişcarea inversă, se încapsulează în nişte resurse limitate. Pasul următor ar fi să introducem acelaşi principiu şi la nivel universitar, de ce să nu avem un singur manual la fizică. Pasul următor să scoatem cartea ştiinţifică şi apoi pasul ultim să fie mass media, şi asta e îngijorător”, a precizat Liviu Papadima.

„Manualul unic înseamnă toceală. Asta am trăit eu în adolescenţa mea. N-aş vrea ca şi copiii noştri să trăiască acelaşi lucru. Am trăit examene la facultate în care aveam candidaţi care învăţau manuale de sute de pagini pe dinafară, şi care reproduceau cu punct, cu virgulă capitole din manual la examene. Pentru o lume flexibilă şi pentru una în permanentă dinamică şi schimbare eu mă îndoiesc că asta este soluţia„, este convins prorectorul.

„Din testările internaţionale a reieşit că elevii din România sunt de departe cei mai demotivaţi în ceea ce priveşte învăţătura, deci nu ne comparăm cu nimeni din jur, nu ne comparăm cu bulgarii, nu ne comparăm cu ungurii, nu ne comparăm cu sârbii, nu mai suntem coada plutonului, suntem departe de ceilalţi. Ăsta e un motiv de îngrijorare. Ce face ministerul în această conjuctură? Găseşte un ţap ispăşitor. De toate astea sunt de vină evident editorii, manualele. Noi, cu învăţământul suntem perfecţi”, a spus Papadima, potrivit news.ro.

După părerea prorectorului Universităţii Bucureşti, întreaga problemă a compendiului cu 14 manuale este pusă pe seama unei proaste organizări a unei licitaţii.

Pentru olimpici, manualul unic nu este o soluţie, a declarat prorectorul Universităţii Bucureşti.

„Olimpici are orice naţiune, oricât de săracă. Acum ceva vreme, de pildă la Olimpiada Internaţională de Matematică se băteau americanii cu ruşii şi pe locul trei erau vietnamezii. La testări internaţionale şi procentul elevilor performanţi, aceia care se situează în primele 5 procente ca rezultate, e mai mic în România decât în alte ţări. Nu olimpicii sunt problema în România, ci miile de şcoli în care se face carte pe apucatelea şi acest analfabetism funcţional cu rezultate dezastruoase. Analfabetism funcţional înseamnă că ştim să citim, dar nu înţelegem nimic, ştim să scriem, dar nu putem să redactăm o cerere”, a explicat Liviu Papadima.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Controversatul Andrew Tate se implică în lupta anului! Influencerul a dat o nouă declarație șocantă
Capital.ro
Cine l-a distrus pe Călin Georgescu. Ion Cristoiu: Cea mai bună dovadă că justiția e capturată dar nu de cei despre care spun tefeliștii
Playtech.ro
Pe ce teren se poate construi: intravilan sau extravilan. Diferenţe şi condiţii de construire
Adevarul
Va reuși UE să finanțeze Ucraina cu banii Moscovei? Ce spun eurodeputații români
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un autocar cu 40 de elevi s-a ciocnit frontal cu un microbuz, în această dimineață, pe un drum din județul Botoșani
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
În ce zone va ninge de Crăciun și Revelion. Cum va fi vremea de sărbătorile de iarnă
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”