Prostituatele românce SE LUPTĂ între ele pentru CONTROLUL unor ZONE din Londra

Mai multe dispute au izbucnit în rândul prostituatelor românce din estul Londrei, multe de etnie romă, relatează duminică The Observer, menţionând relatări conform cărora femeile sunt "taxate" cu 200 de lire sterline pe săptămână pentru a putea sta la anumite colţuri de stradă.
Romania TV
12 ian. 2014, 10:27
Prostituatele românce SE LUPTĂ între ele pentru CONTROLUL unor ZONE din Londra

Potrivit publicaţiei The Obsever, unele femei ar avea sub 18 ani şi ar putea fi victime ale traficului cu persoane. Ele lucrează în „cartierele roşii” din estul Londrei, Newham şi Redbridge, precum şi în alte oraşe mari, cum ar fi Birmingham şi Manchester.

O tânără care a declarat pentru The Observer că are 18 ani, a povestit că a fost ameninţată de nişte românce mai în vârstă din Newham, în timp ce se afla la lucru. „Mi-au spus că, dacă vreau să mai stau la acel colţ al străzii, trebuie să le plătesc 200 de lire sterline în fiecare săptămână, deoarece colţul le aparţine şi eram pe teritoriul lor. Am refuzat şi m-am mutat în altă parte. Nu câştig mult din prostituţie, doar circa 70 de lire sterline pe noapte, şi nu îmi pot permite să plătesc aceşti bani”, a afirmat tânăra.

Cu altă ocazie, un grup de femei mai în vârstă din România a înconjurat două tinere prostituate aflate pe stradă, cerându-le „o taxă” de 200 lire sterline pentru a putea rămâne în locul unde se aflau, relatează publicaţia.

Citeşte şi De ce merg unii bărbaţi la prostituate

Poliţia din Greater Manchester a confirmat că weekend-ul trecut a desfăşurat pentru prima dată o operaţiune comună cu Ministerul de Interne care a vizat acest grup. Potrivit unui purtător de cuvânt al poliţiei, şase prostituate – cinci românce şi una din Cehia – au fost interogate cu privire la statutul lor în Marea Britanie şi la practicarea prostituţiei. Deşi niciuna dintre ele nu a fost arestată sau acuzată, două dintre femei, care nu aveau dreptul să se afle în Marea Britanie, au fost de acord să plece voluntar.

Georgina Perry, manager la Open Doors – un proiect al sistemului naţional de sănătate (NHS) destinat prostituatelor din estul Londrei – susţine că prezenţa prostituatelor din România este un fenomen relativ nou şi că organizaţia sa le oferă asistenţă acestora.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Alina Eriko a plecat din Spitalul Obregia! Incredibil unde încearcă să se reabiliteze
Fanatik.ro
„Febra văii”, boala invizibilă din aer care se răspândește rapid și poate provoca meningită și deces. „Infecția este extrem de gravă”
Capital.ro
Schimbare furnizor de energie. Cu cât scade factura în 2026. Cum poți rezilia contractul cu Electrica, Engie, PPC sau E.ON
Playtech.ro
Domeniile cu cele mai mari salarii medii din România. HoReCa și confecțiile, la coada clasamentului
Adevarul
Minciuna lui Putin: de ce Kremlinul folosește imagini vechi pentru a-i păcăli pe ruși că liderul lor s-a scufundat în apa înghețată de Bobotează
wowbiz.ro
Durere uriașă în urma tânărului mort în spitalul din Buzău! Iubita lui Gabriel a cedat, la o săptămână după ce l-a condus pe ultimul drum: „Sufletele s-au cerut…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Gică Hagi a dezvăluit numele idolului său din fotbal: ”Am rămas uimit când am văzut golul”
MediaFlux
România duce mai mulți soldați la granița cu Ucraina. Decizie radicală a ministrului Apărării
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend