Protest împotriva lui Nicuşor Dan. Angajaţii Companiei Municipale Parcuri și Grădini București au ieşit în stradă

Un protest spontan al angajaţilor companiei Municipale Parcuri și Grădini București are loc, miercuri, în Capitală. Oamenii spun că Nicuşor Dan vrea să desfiinţeze compania.
Loredana Brumă
16 feb. 2022, 09:55
Protest împotriva lui Nicuşor Dan. Angajaţii Companiei Municipale Parcuri și Grădini București au ieşit în stradă

Protest împotriva lui Nicuşor Dan. Angajații Companiei Municipale Parcuri și Grădini București S.A., societate care realizează servicii de întreținere și salubrizare spații verzi în parcurile din Capitală administrate de Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement București(ALPAB), administrație aflată în subordinea Municipalității, au ieşit în stradă

Protest împotriva lui Nicuşor Dan

Oamenii spun că primarul general al Capitalei a interzis luarea comenzilor și astfel nu mai sunt bani de salarii.

Citeşte şi Nicușor Dan le dă ultimatum angajaților de la ALPAB: Săptămâna aceasta e decisivă. Ori vom face angajări, ori reducem foarte mult numărul lor

Reamintim că în luna august, Nicuşor Dan a preluat conducerea ALPAB, după ce l-a demis pe Bogdan Peter Tănase din funcţia de director al companiei.

„Am preluat interimar conducerea ALPAB, în momentul acesta eu sunt directorul ALPAB. Trebuie să convocăm consiliul de administrație care coordonează compania de parcuri să schimbe directorul, care nu știe această meserie și să reușim să dăm un nivel de satisfacție bucureștenilor în ceea ce privește curațenia din parcuri.

Din păcate nu au fost bani, nu avem în acest an bani pentru investițiile necesare în parcuri. În 2 ani parcurile vor arăta cum trebuie, asta e o promisiune.

Îmi asum responsabilitatea pentru ce se va întâmpla. Vom face o analiză pe ce se întâmplă, a oamenilor care sunt în instituție, când vom face un concurs de directori vom anunța. Vom avea o ședința de consiliu pe care o s-o convoc și unde se va discuta desfiintarea companie de parcuri , a companiei de arbori, reducererea tarifelor companiei de parcuri, ridicarea exclusivității companiei de parcuri.

Am avut un buget alocat. Singurul client al Primăriei Generale este ALPAB, am avut un buget 8-9 mil de lei, iar la rectificarea din 29 iunie, bugetul a fost marit la 15 milioane de lei”, declara Nicuşor Dan în momentul în care a preluat funcţia de director al ALPAB.

Citeşte şi Primarul Piedone, nemilos cu Nicuşor Dan pentru că lasă în paragină sute de străzi în Sectorul 5. „Administrați străzi ca-n 1907! Caldarâm! M-am săturat de aroganța şi letargia dumneavoastră” VIDEO

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Andreea Marin, despre cum și-a dat seama că suferă de depresie. Vedeta a făcut terapie
Fanatik.ro
Fostul căpitan al naționalei României divorțează după 16 ani de relație. La partaj se dispută o afacere de 4 milioane de euro
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Legea interpretată greșit în cazul asociației de proprietari: Respins ca inadmisibil
Playtech.ro
Cât ulei horticol se pune la 10 litri de apă. Ghid complet pentru tratamentele de iarnă la pomi
Adevarul
Trump: „Suntem foarte aproape de un acord cu Ucraina”. Mesaj optimist de la Casa Albă privind finalizarea planului de pace
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Momentul în care plafonul dintre parter și etajul 1 se prăbușește, în urma deflagrației de la blocul din Buftea. Ce se întâmplă cu victimele
iamsport.ro
A plecat de la PRO TV, s-a făcut pompier și a fost primul om care a intrat în ”iadul” de la Colectiv: ”Scria «Mami» pe telefon în timp ce suna”
MediaFlux
Taxa care aruncă totul în aer. Scumpiri masive la mâncare din ianuarie
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Cum facem diferența între stres, burnout și sindromul de oboseală cronică