Protest la Cluj-Napoca: 100 de persoane au ieşit în stradă pentru a-l susţine pe Arafat VIDEO

Mitingul de susţinere a lui Raed Arafat organizat, sâmbătă, în centrul municipiului Cluj-Napoca, s-a încheiat fără incidente, după ce oamenii au participat la un marş pe străzile oraşului şi au cerut demisia preşedintelui Traian Băsescu şi a Guvernului condus de Emil Boc.
Romania TV
14 ian. 2012, 13:42
Protest la Cluj-Napoca: 100 de persoane au ieşit în stradă pentru a-l susţine pe Arafat VIDEO

Cele aproximativ o sută de persoane care participau în Piaţa Unirii din Cluj-Napoca la un miting de susţinere a lui Raed Arafat au plecat ulterior într-un marş pe Bulevardul Eroilor până în Piaţa Avram Iancu, potrivit Mediafax.

Participanţii la miting au trecut prin faţa sediului PDL Cluj, unde au scandat „Nu staţi pe balcoane că muriţi de foame”, Nu vă fie frică că Băsescu pică”, „PDL nu uita, Gherla este casa ta”, „Jos Băsescu şi Boc cu Guvern cu tot”. Ajunşi în Piaţa Avram Iancu, oamenii au continuat să scandeze „Jos PDL, Jos Guvernul”, „Cluj, Timişoara şi apoi în toată ţara”. Protestatarii au stat aproximativ o oră în Piaţa Avram Iancu, după care s-au întors în Piaţa Unirii. Protestul s-a încheiat după aproximativ trei ore, fără să fie înregistrate incidente.

Protestatarii au susţinut că acţiunea va fi reluată duminică, la ora 12.00.

Acţiunea nu este autorizată. Proteste similare au loc în mai multe oraşe din ţară şi în Capitală.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, vineri, la Cotroceni, că cere public premierului retragerea proiectului Legii sănătăţii, el menţionând că face acest lucru văzând că o mare parte din public şi majoritatea celor din sănătate nu vor schimbarea sistemului.

Vineri seară, ministrul Sănătăţii, Ladislau Ritli, a retras din dezbaterea publică proiectul de lege privind organizarea şi funcţionarea sistemului sanitar din România, la solicitarea primului-ministru Emil Boc, a anunţat Guvernul.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
Averea fabuloasă pe care o are Cosmin Olăroiu! Românul îmbrăcat în aur de arabi pregătește o investiție de proporții în „Raiul Milionarilor”: „50.000 de euro pe zi”
Capital.ro
Doliu în lumea filmului. Un mare actor s-a stins din viață. Starul din Rambo a murit la 67 de ani
Playtech.ro
Testamentul militarilor. Cine îl face, cât timp este valid
Adevarul
Măsura care îi poate ține pe elevi la școală. „În prima zi n-a venit și au început copiii: păi, nu ne dați azi?”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu l-a vrut la Steaua pe membrul Generației de Aur, dar Mircea Lucescu l-a convins să vină la Dinamo cu o promisiune extrem de controversată: ”L-a lăsat”
MediaFlux
Reducere de 60% la impozit! Cum poți obține acest beneficiu
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend