Protest la Institutul Oncologic Bucureşti. Ministrul Sănătăţii a cerut rezolvarea situaţiei

Mai mulţi angajaţi din radioterapie au protestat vineri la institut. Protestul a fost unul spontan şi a avut loc în condiţiile în care aceşti angajaţi se tem că îşi pot pierde locurile de muncă, deoarece un echipament cu care lucrează nu a primit autorizaţie de la Comisia Naţională pentru Controlul Activităţilor Nucleare (CNCAN).
Iulian Tudor
08 mart. 2019, 12:20
Protest la Institutul Oncologic Bucureşti. Ministrul Sănătăţii a cerut rezolvarea situaţiei

Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a cerut vineri rezolvarea „de urgenţă” a situaţiei de la Institutul Oncologic Bucureşti, astfel încât pacienţii să poată beneficia de tratamentul de care au nevoie, informează un comunicat de presă al ministerului de resort.

„Astăzi, ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a desemnat o echipă condusă de secretarul de stat Tiberiu Brădăţan care a fost la IOB şi a discutat cu conducerea institutului şi cu protestatarii. În urma discuţiilor, s-a stabilit că luni dimineaţă va avea loc o întâlnire între reprezentaţii IOB, CNCAN şi MS în vederea identificării soluţiilor de rezolvare a acestei situaţii”, a precizat ministerul.

Potrivit managerului unităţii medicale, Lidia Kajanto, un echipament vechi de 17 ani nu a primit autorizaţie de la Comisia Naţională pentru Controlul Activităţilor Nucleare. „Angajaţilor le este teamă că, dacă nu vom avea autorizaţie de la CNCAN la un anumit echipament, nu o să mai putem lucra şi ei rămân fără loc de muncă”, a explicat ea.

Kajanto a adăugat că o altă problemă este lipsa fizicienilor. „În ceea ce priveşte fizicienii, este problema de salarizare. Ne-au plecat în ultimul an patru fizicieni pe care noi i-am format. Ei au plecat în privat, din cauza faptului că se deschide reţeaua privată foarte mult. O să rămânem fără personal. Trebuie să atragem atenţia”, a explicat managerul institutului.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Plecare de ultimă oră de la FCSB! Reziliază contractul și poate semna cu o rivală din SuperLiga. Exclusiv
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
Scad ratele la credite. Poți economisi bani frumoşi dacă îți refinanțezi împrumutul: calcule pentru mai multe sume
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Alex, tânărul de 29 de ani care și-a pierdut viața după ce a intrat cu motocicleta într-un autoturism, în Beiuș. Era pasionat de motoare
iamsport.ro
Gigi Becali, refuzat! Antrenorul român care i-a spus nu FCSB-ului și râvnește la postul lui Pancu: ”Îmi doresc să antrenez Rapid”
MediaFlux
Lovitură pentru români! Adio, pensii și salarii!
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți