Proteste de amploare în Bucureşti. Sindicaliştii cer salariile restante şi condiţii mai bune de muncă

Federația Sindicatelor Lucrătorilor din Cercetare-Proiectare din România (FSLCPR) picheteaza, luni, sediul Guvernului și cel al Partidului Social Democrat (PSD), din Șoseaua Kisseleff, pentru a atrage atenția asupra situației în care se regăsesc salariații din sector.
Filip Stan
03 aug. 2015, 08:12
Proteste de amploare în Bucureşti. Sindicaliştii cer salariile restante şi condiţii mai bune de muncă

Sindicalistii continuă seria protestelor din mai, iunie și iulie, generate de „situația de neacceptat cu care se confruntă salariații din institutele de cercetare științifică-dezvoltarea tehnologică din România, cu salarii neîncasate de mai multe luni, cu condiții de lucru inumane (lipsa apă, căldură), cu încălcarea drepturilor sindicale și hărțuirea membrilor de sindicat, de indolența factorilor responsabili din administrație și încercarea de înăbușire a protestelor, prin blocarea informației și intimidarea (eliminarea) participanților”.

„Cu toate că am sesizat pe domnul președinte, primul-ministru și ministerele responsabile despre cele prezentate mai sus, constatăm că se continuă ignorarea situației și adoptarea unor măsuri incalificabile, cu scopul de a șterge urmele ilegalităților și de a distruge psihic și fizic pe cei ce au îndrăznit să sesiseze autoritățile. Problemele specifice ale institutelor vor fi prezentate în cadrul pichetării”, a afirmat liderul sindical Radu Minea, potrivit Agerpres.

Pichetul de la Guvern este programat între orele 9,30 — 13,00, iar cel de la sediul PSD între 14,00 și 16,00.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Soția lui Vali Vijelie le-a pus la punct pe admiratoarele manelistului! Ce "urare" le-a făcut Carmen Rusu
Fanatik.ro
Marius Șumudică a anunțat despărțirea de căpitan înainte de CFR – FCSB: „A plecat deja din oraș!”. Exclusiv
Capital.ro
„Litoralul pentru toți” 2026. Când începe, cât costă un sejur și la ce hoteluri vă puteți caza
Playtech.ro
Meseria pentru care se fac cele mai multe angajări în România. Sunt disponibile peste 3.000 de posturi
Adevarul
„Este inuman”. Directoarea de la Colegiul Lazăr din București explică de ce refuză examenul separat de admitere. Ce propune
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Dorel Dorin Moldovan, bărbatul evadat din Maramureș, a fost prins după 48 de ore! Unde se ascundea acesta
iamsport.ro
Victor Becali a numit următorul transfer important din fotbalul românesc: ”Are calități!”
MediaFlux
Rusia ar putea testa România. Generalul Virgil Bălăceanu, după ce o dronă rusească a fost doborâtă lângă Neptun Deep: „Pericolul este destul de mare”
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat