Proteste în Piața Universității și în țară. Românii s-au săturat de restricții și își cer drepturile

Câteva zeci de persoane protestează în Piața Universității din București. Aceștia s-au săturat de restricții și nu vor să mai poarte măști de protecție sau să audă de vaccinarea obligatorie.
Alina Costache
14 feb. 2021, 19:07
Proteste în Piața Universității și în țară. Românii s-au săturat de restricții și își cer drepturile

Proteste în Piața Universității și în țară. Românii s-au săturat de restricțiile impuse de autorități în contextul pandemiei de coronavirus, mai ales în contextul în care numărul de cazuri raportate zilnic este unul mic. Prin urmare, aceștia au ieșit în stradă pentru a-și cere drepturile.

În prezent, protestatarii din Piața Universității s-au îndreptat spre Ministerul Sănătății.

Citește și: BILANȚ CORONAVIRUS 14 FEBRUARIE. Aproximativ 30.000 de persoane s-au vaccinate în ultimele 24 de ore

Printre mesajele transmise de protestatari prin intermediul portavocilor se numără și demisia lui Raed Aradat, pe care îl consideră artizanul de facto al măsurii privind purtarea obligatorie a măştii de protecţie. Aceştia au pancarte, vuvuzele dar şi portavoci prin care cer eliminare aobligativităâii purtării măştii de protecţie.

Protestatarii au aviz pentru manifestația de duminică seară, însă jandarmii sunt prezenți pentru a se asigura că evenimentul nu degenerează. De asemenea, un  negociator al Jandarmeriei le-a reamintit protestatarilor ora până la care au obţinut aprobare şi că totodată nu este permisă incitarea altor persoane la violenţe sau alte reacţii negative.

Proteste în Piața Universității și în țară. De asemenea, românii au ieșit pentru a protesta în mai multe orașe din țară, cum ar fi Timișoara sau Drobeta Turnu Severin, totul pentru a-și cere drepturile.

”Îl dăm jos pe Arafat, din Oltenia în Banat. Nu vrem distanțare socială, vrem doar o viață normală. Jos botnița!” , sunt câteva dintre mesajele pe care strigă protestatarii din Drobeta Turnu Severin.

”Suntem nemulțumiți de planurile guvernamentale care în loc să aibă grijă ne iau pe ocolite, ne aruncă bombe și gândesc soluții pentru a ne distruge viața” , susține un protestatar.

”Situația este catastrofală, mor românii, 20 au murit și niciun oficial nu și-a prezentat demisia. Ne este frică să intrăm în spitale, nu avem acces la tratament, copiii fac sport cu masca neconformă pe față” , a adăugat un alt protestatar pentru România Tv.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
De ce i l-a cerut Gigi Becali lui Varga și pe Emerllahu la FCSB? „Neluțu avea nevoie de 5 milioane și atunci mi-a zis Meme de el”
Capital.ro
Înmatriculare mașină în România. Șoferii care trebuie să ajusteze sau să înlocuiască farurile. Nu va trece la RAR
Playtech.ro
Tichete sociale 2025: Pensionarii cu venituri mici pot cere a 13-a pensie. Suma e fixă și se acordă doar la cerere
Adevarul
Momentul în care două ambarcaţiuni se ciocnesc în Deltă, iar un bărbat e aruncat în aer: „Băi, nebunilor! / Nu v-am văzut, pe cuvânt”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Candidat surpriză pentru Primăria Capitalei. Fostul finanțator din fotbal și-a anunțat înscrierea în cursa electorală
MediaFlux
Sprijin important pentru pensionari. Ajutor de urgență pentru cei cu probleme de sănătate
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume