Sute de protestatari au atacat forțele de ordine și au incendiat vehicule în mai multe zone din Irlanda de Nord, după viralizarea unei înregistrări video a atacului cu cuțitul, în urma căruia o persoană a suferit răni grave la gât și la cap.
Imagini difuzate de BBC au arătat polițiști care ajutau o familie să scape dintr-o casă cuprinsă de flăcări. Politicieni locali și un pastor au declarat că multe dintre persoanele vizate de atacuri erau de culoare.
În timpul violențelor, mai multe locuințe au fost incendiate. Unele au fost arse din temelii, altele s-au ales doar cu fațadele înnegrite de fum și cu geamuri sparte. Din mai multe autoturisme au mai rămas doar carcasele carbonizate.
„Nu poate exista nicio scuză și nicio justificare pentru aceste atacuri. Grupuri de bărbați mascați care scot familii din case și le incendiază locuințele reprezintă o dovadă de lașitate revoltătoare”, a declarat Michelle O’Neill, prim-ministrul Irlandei de Nord, potrivit Reuters
Premierul britanic Keir Starmer a descris atacul inițial cu cuțitul drept „dezgustător”. Agresiunea, care în prezent nu este tratată ca act de terorism, are loc într-o perioadă în care tensiunile au escaladat în Marea Britanie, după uciderea unui student. Tânărul fusese încătușat de poliție în timp ce zăcea într-o baltă de sânge, în urma unor răni provocate prin înjunghiere. Agresorul său, un bărbat sikh, a afirmat în mod fals, în fața anchetatorilor, că a fost victima unui atac rasist.
Citeste si O maşină a explodat în faţa unei secţii de poliţie din Irlanda de Nord – VIDEO
Incidentul survine și pe fondul protestelor repetate privind imigrația, partidele populiste susținând că politica britanică în domeniul azilului a permis intrarea în țară a unor indivizi periculoși.
Miliardarul Elon Musk a redistribuit numeroase mesaje care criticau situația din Regatul Unit. Răspunzând unei postări a activistului anti-imigrație Tommy Robinson despre incidentul din nordul Belfastului, în care acesta cerea proteste după „încă un atac al unui invadator împotriva poporului nostru”, Musk a scris: „Doar protestând ÎN MOD REPETAT și CU VOCE TARE se va schimba ceva!”
Cetățeanul sudanez în vârstă de 30 de ani, suspectat de atacul cu cuțitul, a fost pus sub acuzare pentru tentativă de omor, deținerea unui obiect cu lamă sau vârf într-un loc public și amenințări cu moartea.
Victima, un bărbat de aproximativ 40 de ani, a suferit leziuni grave la nivelul ochilor și răni tăiate pe față și pe spate în timpul atacului. La locul incidentului a fost găsit un cuțit de bucătărie, a declarat Ryan Henderson, adjunctul șefului poliției din Irlanda de Nord.
Imaginile surprinse la fața locului au arătat mai mulți cetățeni care au încercat să-l oprească pe agresor înainte de sosirea poliției.
Citeste si Meseria cu care românii pot câștiga 45.000 € pe an în Irlanda. Se cere un singur an de experiență
Mai multe familii de români au fost evacuate din infernul din Belfast după ce mulțimile furioase au atacat locuințele imigranților, au dat foc la mașini și au vandalizat orașul.
Ambasada recomandă cetățenilor români din regiune să respecte indicațiile forțelor de ordine și să evite zonele în care au loc demonstrații sau în care circulația este restricționată.
„Ambasada, Consulatul General al României la Edinburgh, împreună cu consulul onorific al României din Irlanda de Nord, monitorizează situația din Irlanda de Nord, unde aseară au avut loc o serie de proteste care au devenit violente, în special în mai multe zone din orașul Belfast”, a anunțat miercuri Ambasada României în UK, într-un mesaj pe Facebook.