Proteste violente în Columbia, după ce poliţia a electrocutat şi omorât în bătaie un bărbat. El încălcase restricţiile privind pandemia

Mii de columbieni au protestat din nou luni faţă de violenţele forţelor de ordine şi împotriva politicii guvernului, la 11 zile după manifestaţiile declanşate de moartea unui bărbat în mâinile poliţiei.
Ionela Marcu
22 sept. 2020, 10:29
Proteste violente în Columbia, după ce poliţia a electrocutat şi omorât în bătaie un bărbat. El încălcase restricţiile privind pandemia

Sindicaliştii şi studenţii s-au aflat în fruntea adunărilor şi defilărilor care au dus la ciocniri cu forţele de securitate în capitala Bogota, centrul acestor mişcări de protest care s-au mai desfăşurat şi în alte opt oraşe. Unii manifestanţi au aruncat cu pietre în poliţişti, care au ripostat cu gaze lacrimogene.

Unităţi speciale ale forţelor de ordine au intervenit pentru a combate acţiuni „violente” la Bogota, dar şi la Medellin, în nord-vest, şi la Pasto, în sud-vest, a declarat şeful poliţiei, generalul Oscar Atehortua.

Cel puţin nouă persoane au fost arestate pentru participare la distrugerea unor agenţii bancare şi echipamente publice, potrivit generalului Atehortua. Poliţia a precizat că 5.600 de persoane au participat în total la 142 de adunări, însă la sfârşitul zilei de luni participarea părea mult mai ridicată. După o pauză de 11 zile, studenţi cu mască au ieşit din nou în stradă pentru a-şi exprima furia împotriva poliţiei.

Citeşte şi Violenţele din SUA se repetă în Columbia. Cel puţin nouă morţi în timpul protestelor violente VIDEO

La mijlocul lunii septembrie, în Bogota au avut loc timp de mai multe zile manifestaţii după moartea la 9 septembrie a unui inginer de 43 de ani, Javier Ordonez, decedat în urma unor violenţe din partea a doi poliţişti, care îl acuzau că a încălcat restricţiile introduse pentru combatarea pandemiei de coronavirus. Un video devenit viral arată cum Ordonez se afla la pământ şi a primit mai multe şocuri cu pistol electric şi lovituri care, conform parchetului, sunt cauzele morţii.

Justiţia a dispus luni arestarea preventivă a doi poliţişti, care sunt inculpaţi pentru tortură şi omucidere în formă agravată.

În timpul manifestaţiilor de după moartea lui Javier Ordonez, membri ai forţelor de securitate au deschis focul, omorând 12 persoane. Împotriva a zeci dintre ei sunt în derulare anchete. Mii de persoane au fost de asemenea rănite, printre care şi numeroşi membri ai forţelor de securitate, în timp ce zeci de secţii de poliţie au fost distruse.

Luni, manifestanţii au mărşăluit spre centrul Bogotei cu sloganuri împotriva violenţelor poliţieneşti, împotriva unui val recent de masacre legate de conflictul dintre traficanţii de droguri şi autorităţi şi împotriva crizei economice generate de pandemia de coronavirus.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Omul care s-a văzut cu Dan Petrescu, noi detalii despre starea lui de sănătate: „Nu a putut să mănânce”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii și filmului. S-a stins un mare artist. A fost de neegalat
Playtech.ro
Ce înseamnă gradul II de invaliditate. Lista problemelor pentru care primeşti ajutor de la stat
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Incredibil cum a reușit un turist dornic să vadă târgul de Crăciun din Craiova să ajungă, din greșeală, în Polonia: „Am căutat zboruri...”
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Impozit locuință de la 1 ianuarie 2026. Cum cresc taxele la apartamente și case CALCULE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu