Protestele au degenerat în Etiopia: sunt cel puţin 16 morţi

Proteste violente au loc în Etiopia împotriva premierului Abiy Ahmed, laureatul din acest al Premiului Nobel pentru Pace. Potrivit Fisseha Tekle, un cercetător de la Amnesty International, manifetaţiile au degenerat, iar cel puţin 16 oameni au murit.
Romania TV
25 oct. 2019, 12:41
Protestele au degenerat în Etiopia: sunt cel puţin 16 morţi

În timpul protestelor, forţele de ordine au deschis focul împotriva oamenilor, dar au folosit şi bastoane, şi macete.

„În aces stadiu, avem 16 morţi confirmate, însă numărul lor este mai mare, pentru că circulă informaţiile noi care urmează să fie verificate. Unii au fost ucişi cu lovituri de bastoane, de macete, case au fot incendiate. Unii au folosit inclusiv gloanţe şi arme uşoare pentru a ucide, pentru a se lupta”, a declarat pentru AFP Fisseha Tekle.

Violenţele, al căror bilanţ era miercuri de patru morţi şi zeci de răniţi, au izbucnit în capitala Etiopiei, Addis Abeba, după ce Jawar Mohammed, un lider de etnie oromo, cea mai mare din ţară, a acuzat forţele de securitate de faptul că au încercat să organizeze un atac împotriva sa.

Liderul unei grupări care a organizat lovitură de stat în Etiopia a fost împuşcat mortal

Şi Ministerul Afacerilor Externe menționează că situaţia de securitate din Republica Federală Democratică Etiopia este stabilă, însă se menţine riscul apariţiei unor incidente şi conflicte locale cu manifestări violente, în special în regiunile sudice şi în Regiunea Oromia.

De asemenea pot apărea, temporar, situaţii de blocare a unor căi de comunicaţie rutieră, generate de proteste şi mişcări de stradă spontane.

Se recomandă contactarea Ambasadei României la Addis Abeba, atât înainte de întreprinderea călătoriei, pentru informare, cât şi la sosirea în Etiopia, pentru semnalarea prezenţei.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
Ținuta care a pus-o în dificultate pe Diletta Leotta: ”Poate puțin mai multe haine”
Capital.ro
Lege valabilă la bloc. Interzis pentru proprietari, chiar în propria locuință. E necesară autorizație de la Primărie și Asociația de Proprietari
Playtech.ro
Cum își încălzesc finlandezii locuințele fără calorifere. Soluția surprinzătoare pe care o ai deja acasă
Adevarul
Start la rezervări pentru hotelul care va fi amplasat pe Lună. Cât costă vacanța de vis pe unicul satelit natural permanent al Pământului
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu l-a vrut la Steaua pe membrul Generației de Aur, dar Mircea Lucescu l-a convins să vină la Dinamo cu o promisiune extrem de controversată: ”L-a lăsat”
MediaFlux
Scenarii privind răpirea lui Putin. Rusia are răspunsul pregătit pentru Donald Trump
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend