PSD câştigă preşedinţia Consiliului Judeţean Prahova, învingându-l pe baronul penal „Lamborghini” cu peste şapte procente

PSD câştigă funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, rezultatele parţiale arătând că, după numărarea voturilor din 597 de secţii dintr-un total de 624, candidatul formaţiunii, Virgiliu Nanu, are cu şapte puncte procentuale mai mult decât preşedintele în funcţie Iulian Dumitrescu (PNL).
Filip Stan
10 iun. 2024, 17:42
PSD câştigă preşedinţia Consiliului Judeţean Prahova, învingându-l pe baronul penal

Conform datelor parţiale centralizate după numărarea voturilor din 597 de secţii dintr-un total de 624 de secţii din judeţul Prahova, Virgiliu Nanu (PSD) obţine 35,58% din voturi, învingându-l pe preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu. Acesta din urmă a obţinut 27,72%.

Dumitrescu este preşedinte în funcţie al CJ Prahova, însă nu are dreptul de a exercita această funcţie, începând cu luna februarie, când a fost plasat sub control judiciar de DNA într-un dosar în care este acuzat de luare de mită.

REZULTATE ALEGERI LOCALE 2024 – Dominic Fritz, după demisia lui Drulă: Vedem foarte clar că această coaliţie de guvernare a fost respinsă, îmi asum candidatura la preşedinţia USR”

Candidatul Alianţei Dreapta Unită la preşedinţia Consiliului Judeţean Prahova, deputatul George Ionescu (membru al Forţei Dreptei), a obţinut 11%. El este urmat de candidatul AUR, George Axinia, care are un scor electoral de 10,82%.

Pentru Consiliul Judeţean, rezultatele centralizate după numărătoarea parţială arată că alianţa PSD-PUSL şi PNL au, fiecare, peste 30% din voturi, diferenţa dintre cei doi competitori politici fiind de câteva zeci de sutimi.  AUR are 12,7% şi Alianţa Dreapta Unită are peste 11%.

Citeşte şi: VIDEO Candidatul USR de la Sectorul 3, lovit de un reprezentant AUR, după ce discutaseră în contradictoriu cel puţin 10 minute. Lucian Judele a susţinut că ar fi fost agresat de „oamenii de nădejde ai lui Negoiţă”

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Criminalul de 13 ani al lui Mario, internat la spital sub pază. Băiatul ar fi dependent de droguri
Fanatik.ro
Romanul care a anticipat ascensiunea lui Donald Trump și evenimentele din Minnesota. Cum a ajuns sloganul MAGA într-o distopie de acum câteva decenii
Capital.ro
Gheorghe Dincă ar putea scăpa de închisoare. Judecătoria Craiova a luat decizia
Playtech.ro
Cât se dă la nuntă şi la botez în 2026? Banii, în funcţie de zonă şi restaurant
Adevarul
Mâncărurile-medicament ale strămoșilor. Trei rețete tradiționale românești care-ți lasă gura apă. Una dintre ele a ajuns în topul mondial
wowbiz.ro
Minorul de 13 ani implicat în crima din Cenei ar fi scris un mesaj uluitor, pe care ulterior l-ar fi șters: „Va veni ziua în care totul va ieși la iveală”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Minorii implicați în moartea lui Mario Alin ar fi bătut un adolescent de 18 ani, în decembrie 2025. Tatăl băiatului a rupt tăcerea
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1: ”Trebuie să recunosc că am fost dobitoc în privința lui Chivu! Nu e prima oară, mi se întâmplă”
MediaFlux
Tensiune uriașă: Iran amenință SUA cu un "răspuns decisiv". Cel mai mare portavion american se apropie rapid de Golful Persic
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil