PSD îşi anulează mega-mitingul programat pentru miercuri la Romexpo

PSD anulează mitingul programat pentru miercuri, la Romexpo, la care erau aşteptaţi peste 100.000 de oameni, anunţă România TV. Surse social-democrate citate de România TV au precizat că se pregăteşte o manifestaţie mai mare pentru perioada următoare, fără a avansa o dată precisă.
Romania TV
15 mai 2019, 13:59
PSD îşi anulează mega-mitingul programat pentru miercuri la Romexpo

„PSD a hotărât ca săptămâna viitoare, ultima săptămână de campanie, să desfăşurăm activităţi în ţară. Considerăm că bucureştenii sunt oameni informaţi, iar un miting de asemenea proporţii în centrul Bucureştiului l-ar fi blocat, pentru că noi aducem de zece ori mai mulţi oameni decât poate să aducă PNL în Capitală şi nu am dorit asta. Tocmai de aceea aveam ca variantă Romexpo. Ne-am hotărât să facem mitinguri în ţară: va fi pe 18 mai la Târgovişte, deci nu există posibilitatea ca PSD să nu facă mitinguri. Dar în zona capitalei nu am dorit să irităm bucureştenii cu un miting care să blocheze oraşul în plină campanie”, a declarat Daniel Savu, la România TV.

Informaţia a fost confirmată şi de secretarul General al PSD, Codrin Ștefănescu.

„Ne-am consultat cu colegii din țară și am hotărât să anulăm mitingul din următoarele motive: Am hotărât ca săptămâna viitoare să ne ocupăm strict de activitățile de campanie din teritoriu luând în considerare că foarte multe județe au pe 21 și 23 ultimele întâlniri zonale, cu mulți primari. Apoi, ar fi dorit colegii noștri un miting uriaș la București, în Piața Victoriei, asta se putea doar în weekend pentru că în cursul săptămânii nu dorim să aducem un disconfort bucureștenilor. Un al treilea motiv este că toată lumea rămâne în dispozitiv, astea sunt motivele care ne-au determinat să anulăm mitingul”, a declarat Codrin Ștefănescu, pentru G4Media.ro.

Acesta a mai spus că se va ţine mitingul din Târgoviște, de sâmbătă, iar săptămâna viitoare vor avea loc ultimele pregătiri cu activiștii de partid înaintea alegerilor europarlamentare.

„Toată lumea rămâne în dispozitiv în teritoriu pentru că săptămâna viitoare vor avea loc și ultimele pregătiri cu toți activiștii de partid si cu toți responsabilii de zonă. Analizând toate aceste aspecte, am hotărât să anulăm mitingul de la București, nu pe cel de la Dâmbovița, din Târgoviște, de pe 18, care rămâne conform programului în vigoare. Vom participa cu toții acolo”, a mai spus secretarul general PSD.

Social-democrații au fost întâmpinați cu proteste la mitingurile electorale organizate în ultimele săptămâni în țară, mii de manifestanţi huiduindu-i pe liderii PSD la Iaşi sau la Galaţi. De asemenea, premierul Viorica Dăncilă şi miniştrii cabinetului său au fost huiduţi în timpul vizitelor în ţară.

DailyBusiness
Traian Băsescu îl sfătuiește pe Ilie Bolojan în relația cu PSD. „Să vedem cine va îndrăzni să pice Guvernul”
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
S-a aflat cine moștenește averea de peste 40 de milioane de euro a marelui campion de box Ricky Hatton
Capital.ro
Război hibrid împotriva României. Ce interes are Rusia prin Călin Georgescu. Băsescu: Ne consideră dușmani
Playtech.ro
Cum obții certificatul de atestare a domiciliului dacă ai buletin electronic. Pașii pe care trebuie să îi urmezi și de ce ai nevoie de el
Adevarul
Cea mai amplă misiune secretă a Mossad în Iran: „O mică armată” de peste 100 de agenți infiltrați înaintea atacurilor aeriene
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Oraşul din România care e pe harta străinilor, alături de New York şi alte atracţii turistice
Prosport.ro
FOTO. Blonda râvnită de bogătașii din toată lumea: „Cea mai drăguță”
kanald.ro
Doi părinți din Iași, condamnati la închisoare cu executare după ce bebelușul lor de 4 luni a murit din cauză că nu și-au dorit scaun special în mașină
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
Patronul de club care ”este ceva între Marian Iancu și Gigi Becali”: ”A făcut pușcărie ca Berilă”
MediaFlux
Avantaj mare pentru toți românii cu cont bancar. Băncile vor fi obligate să arate totul
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor