PSD, proiect de Hotărâre pentru înfiinţarea unei comisii parlamentare care să ancheteze cheltuielile statului în interesul personal al preşedintelui Iohannis. Sunt vizate sumele pentru deplasări externe, reabilitarea vilei din Primăverii şi escalele la Sibiu

Grupurile parlamentare ale PSD din Camera Deputaților și Senat au solicitat marți, Birourilor Permanente Reunite ale celor două Camere, să introducă pe ordinea de zi un proiect de Hotărâre pentru înființarea unei comisii comune de anchetă.
Filip Stan
12 nov. 2024, 20:30
PSD, proiect de Hotărâre pentru înfiinţarea unei comisii parlamentare care să ancheteze cheltuielile statului în interesul personal al preşedintelui Iohannis. Sunt vizate sumele pentru deplasări externe, reabilitarea vilei din Primăverii şi escalele la Sibiu

Scopul acesteia ar fi investigarea cheltuielilor efectuate de Administrația Prezidențială și de alte instituții ale statului în interesul personal al Președintelui României, Klaus Iohannis.

„Având în vedere că, în pofida interesului public legitim, Administraţia Prezidenţială a refuzat să facă publice aceste date, constituirea unei comisii parlamentare de anchetă reprezintă singura cale legală pentru a aduce aceste informaţii la cunoştinţa cetăţenilor”, au transmis reprezentanții PSD într-un comunicat oficial.

Potrivit solicitării, comisia va avea ca obiective principale identificarea sumelor cheltuite pentru diverse cheltuieli legate de președintele Iohannis, inclusiv „transportul de lux/escalele la Sibiu neevidenţiate în agenda Administraţiei Prezidenţiale; cazarea în condiţii premium cu ocazia deplasărilor interne şi externe ale preşedintelui Iohannis; vacanţele de schi; terenurile de golf de la Vila Lac 3; modernizările şi alte investiţii realizate Vilei de la Neptun”.

„Un obiectiv important al viitoarei comisii parlamentare de anchetă va fi de a stabili baza legală şi motivele invocate pentru secretizarea cheltuielilor făcute de Administraţia Prezidenţială şi alte instituţii ale statului în interesul personal al preşedintelui Iohannis”, au adăugat cei din PSD.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu a vrut să emigreze în Anglia: „În anul 1991, am vrut să rămân la Londra, în diaspora, dar nu am reuşit. Fratele meu a reuşit, a locuit vreo 15 ani în Germania, cu familia”

Comisia de anchetă va analiza, de asemenea, sumele alocate pentru „reamenajarea vilei din Bulevardul Aviatorilor 86, cu destinaţia de locuinţă pentru un fost şef de stat”, conform celor spuse de social-democrați.

Comisia va fi formată din 15 membri și va fi condusă de un birou, care va include un președinte, doi vicepreședinți și doi secretari.

Citeşte şi: EXCLUSIV. Nicolae Ciucă, în direct la România TV: Care sunt armele „ostaşului” PNL în lupta cu Ciolacu şi Simion pentru turul II

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Soția lui Vali Vijelie le-a pus la punct pe admiratoarele manelistului! Ce "urare" le-a făcut Carmen Rusu
Fanatik.ro
Primele tensiuni la Universitatea Craiova! Conducerea îl acuză pe Coelho: „Să răspundă el! Avem bulevarde în apărare”
Capital.ro
A ieșit la pensie la 57 de ani și primește 6.006 lei. Ce arată decizia de pensionare
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
A sunat la 112 să-şi reclame vecinii că nu-l lasă să ia apă din fântâna lor. Cât l-a costat apelul pe un argeşean
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O persoană a fost găsită carbonizată pe DN1, după ce mașina în care se afla a părăsit carosabilul și a fost cuprinsă de foc. Pompierii au intervenit de urgență
iamsport.ro
”Am văzut români prinși, bătuți”. Legenda Stelei, amintiri tulburătoare de la granița cu Iugoslavia
MediaFlux
Traian Băsescu l-a urecheat pe Nicușor Dan: Degeaba a chemat partidele. Le-a dat exact ce voiau să audă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat