PSD şi PP-DD au semnat un PROTOCOL de colaborare la nivel LOCAL şi PARLAMENTAR

PSD şi PP-DD au semnat miercuri, la Palatul Parlamentului, un protocol de colaborare la nivel local şi parlamentar, în urma negocierilor purtate de cele două formaţiuni.
Iulian Tudor
25 iun. 2014, 08:35
PSD şi PP-DD au semnat un PROTOCOL de colaborare la nivel LOCAL şi PARLAMENTAR

Premierul Victor Ponta a precizat că PSD a încheiat un acord politic cu PP-DD pentru colaborare la nivel local şi parlamentar.

„Nu s-a cerut şi nu s-a discutat despre prezenţa în cadrul Cabinetului a PP-DD, pentru că asemenea decizie nu poate fi luată de PSD, trebuie discutată cu membrii Coaliţiei. La nivel parlamentar şi local vom colabora, iar proiectele comune pe care le avem, în urma unor consultări, le vom susţine. Nu este un parteneriat foarte rigid, vor fi propuneri pe care PSD le va face şi s-ar putea ca PP-DD să nu fie de acord, la fel vor fi propuneri ale PP-DD cu care PSD nu va fi de acord, dar am inclus în document un set de politici publice cu care suntem de acord ambele partide şi pe care le vom susţine împreună„, a precizat Ponta.

Ponta a arătat că acordul nu prevede nimic legat de candidatura la prezidenţiale.

Acordul nu prevede nimic legat de candidatura la prezidenţiale. Candidează candidatul PP-DD, candidează cel care va fi desemnat de USD. Nu se pune problema să avem un candidat comun, ar fi destul de dificil, cel puţin în primul tur. În turul al doilea sigur că o să vedem şi o să ne susţinem reciproc. Dacă nu intră candidatul nostru în turul doi, sigur că vom susţine candidatul PP-DD’, a spus Ponta.

Ponta: Eu nu mă RUŞINEZ cu electoratul PP-DD. Nu a fost un DEZASTRU când am cooptat UDMR la guvernare

Preşedintele executiv al PSD, Liviu Dragnea, a declarat, la rândul său, că votul PP-DD din plenul Parlamentului privind cererea de demitere a preşedintelui Băsescu a determinat încheierea protocolului cu acest partid.

„Votul de astăzi a fost extrem de important pentru semnarea protocolului, practic, votul de astăzi a determinat întâlnirea şi semnarea protocolului, pentru că PP-DD a arătat clar că este consecvent anti-Băsescu”, a spus Dragnea. 

Preşedintele PSD, Victor Ponta, preşedintele executiv al PSD, Liviu Dragnea, şi preşedintele PP-DD, Simona Man, s-au întâlnit la Palatul Parlamentului pentru a finaliza protocolul de colaborare între cele două formaţiuni.

Victor Ponta declara, recent, că nu se „ruşinează” cu electoratul PP-DD şi că social-democraţii vor continua negocierile cu partidul condus de Simona Man pentru construirea unor majorităţi la nivel local.

Liviu Dragnea: Sunt ŞANSE FOARTE MICI să mai discutăm de cooptarea PP-DD la guvernare

Politic, am stabilit că vom continua discuţiile pentru formarea unor alianţe în toate structurile locale cu cei de la PP-DD pentru a suplini ruperea USL-ului de către PNL şi trecerea acestora în alianţe cu PDL. (…) PP-DD a obţinut, în 2012, peste 10% din voturi, iar electoratul PP-DD eu îl consider unul important şi pentru care trebuie să existe politici sociale, economice. Eu nu mă ruşinez. Eu vreau să reprezint acest electorat şi vreau să luăm măsuri pe care acest electorat le susţine. (…) Noi discutăm cu PP-DD pentru majorităţi şi proiecte la nivel local şi naţional”, a spus Ponta.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Florin Prunea, amendat de Pro TV pentru dezvăluirile despre Desafio? Cum a reacționat fostul fotbalist
Capital.ro
Reguli la bloc în 2025. Documentul pentru întreținere care provoacă dispute cu asociația de proprietari. Termenul este 60 de zile
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde