Publicitate înşelătoare: Spălătoriile şi curăţătoriile „ecologice” nu sunt ecologice, de fapt

Reprezentanţii Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor atrag atenţia că Uniunea Europeană nu a emis criteriile de etichetare ecologică pentru curăţătorii şi spălătorii de rufe, de covoare şi auto în niciunul dintre state, astfel că cetăţenii sunt înşelaţi de publicitatea în acest sens.
Romania TV
10 nov. 2011, 15:58
Publicitate înşelătoare: Spălătoriile şi curăţătoriile

Conform Legii 363/2007 privind combaterea practicilor incorecte, afirmaţiile, declaraţiile, siglele care prezintă sau indică faptul că unele dintre aceste servicii au avantaje de mediu, fiind „ecologice”, sunt înşelătoare.

„Eticheta UE ecologică poate fi utilizată numai pentru produsele sau serviciile care respectă criteriile de etichetare ecologică ale Uniunii Europene, aplicabile produselor sau serviciilor în cauză şi cărora le-a fost acordată eticheta ecologică”, a declarat joi, într-o conferinţă de presă, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), Constantin Cerbulescu.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
Dorian Popa, la un pas de moarte în Japonia! Influencerul a trecut prin clipe cumplite
Fanatik.ro
Cristi Săpunaru, mesaj ferm în direct: „Nimeni nu își dorea FCSB în play-off!”
Capital.ro
Se reconstituie dreptul de proprietate. Legea care se pregătește pentru terenuri. Sunt vizate atât cele extravilane, cât și cele intravilane
Playtech.ro
Cât costă o excursie în Dubai pentru elevi? Suma plătită de părinți
Adevarul
Slăbiciunea fatală a baronilor drogurilor: femeile care i-au dus direct în mâinile forțelor speciale
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de un an și cinci luni din Bistrița a intrat în stop cardiorespirator după ce a înghițit o alună
iamsport.ro
Milionarul român anunță că va investi din nou la o echipă de tradiție din SuperLiga: ”Am vorbit cu ei, voi reveni în perioada următoare cel mai probabil”
MediaFlux
Vedete din România blocate în mijlocul conflictului din Iran. Horia Brenciu și Anca Țurcașiu nu se pot întoarce în țară
stirilekanald.ro
VIDEO 28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj