Punct nou de donare de sânge la Spitalul Universitar

În fiecare an, circa 8.000 de pacienţi beneficiază de transfuzii de sânge, numai la Spitalul Universitar. Tocmai de aceea, un nou centru de donare de sânge a fost deschis chiar în incinta unităţii. Mai mult, Spitalul Universitar va avea în curând şi 11 săli noi de operaţie, care urmează să fie dotate cu aparatură modernă.
Romania TV
15 ian. 2015, 17:43
Punct nou de donare de sânge la Spitalul Universitar

Toţi cei care vor să doneze sânge, şi implicit să salveze o viaţă, o pot face acum şi la Spitalul Universitar din Capitală. Un nou punct de donare, dotat cu echipamente noi la standarde europene, a fost deschis.

„Sunt zile în care consumul este foarte mare. Au fost situaţii în care s-au administrat 30-40 de unităţi la un singur caz. Sunt cazuri grave la care trebuie să ai o rezervă”, a declarat Cătălin Cârstoiu, manager Spitalul Universitar.

Investiţia de la Spitalul Universitar se ridică la circa 60.000 de euro, bani de la Ministerul Sănătăţii. Mai mult, ministrul a anunţat că şi alte spitale vor beneficia de puncte de donare şi vor fi înfiinţate şi centre regionale.

„Pe langa cele 43 de centre judetene vom trecele la 10 centre regionale ceea ce va creste gradul de siguranta”, a declarat Nicolae Bănicioiu, ministrul Sănătăţii, potrivit România TV.

Spitalul Universitar va avea în curând şi 11 săli noi de operaţie care urmează să fie dotate cu aparatură de ultimă generaţie.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Războiul civil îl alungă pe Laurențiu Reghecampf din Sudan. Decizia de ultimă oră care îl afectează pe antrenorul român
Capital.ro
Legătura dintre Nicolae Ceaușescu și Ion Iliescu. A fost un moment decisiv pentru fostul președinte: Exista dorința de a fi pe placul superiorului
Playtech.ro
Cum se stabilește cota-parte din spațiile comune și de ce contează la vânzare
Adevarul
Sancțiunile americane scot petrolul rus din Europa. Analiștii anticipează un efect „catastrofal” asupra Lukoil
wowbiz.ro
Membru AUR, mort în accidentul din Drăgușeni! Vasile și-a dus prietenul bolnav de cancer la tratament ul cu citostatice
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Tragedie rutieră pe Valea Oltului! O persoană a murit și alte patru au fost rănite în urma impactului dintre două autoturisme
Cancan.ro
Cauza morții Biankăi și a lui Toni, tinerii găsiți fără suflare în zona Lacului Frumoasa. Primele rezultate ale necropsiei
iamsport.ro
Andrei Nicolescu lămurește zvonurile despre presupusa relație cu Ovidiu Burcă: ”Eu nu am avut o problemă cu asta”
MediaFlux
Se schimbă formula de calcul la pensie din 2026! Cum se calculează vechimea de anul viitor şi cine este afectat
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi