Pungi cu seminţe, motorină, cratiţe, blugi folosiţi şi bijuterii, scoase la vânzare de ANAF

Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Alba scoate la vânzare mai multe bunuri confiscate sau intrate în proprietatea statului, între acestea numărându-se pungi cu seminţe, măturoaie, motorină în bidoane de plastic, haine noi sau folosite, dar şi cratiţe şi bijuterii.
Alina Costache
10 mai 2017, 13:32
Pungi cu seminţe, motorină, cratiţe, blugi folosiţi şi bijuterii, scoase la vânzare de ANAF

Purtătorul de cuvânt al AJFP Alba, Iulia Mireştean, a declarat, miercuri, corespondentului MEDIAFAX, că bunurile scoase la vânzare se află în magazinul de articole de menaj „Gospodarul meu” din Alba Iulia, care nu aparţine AJFP Alba, dar proprietarul a câştigat licitaţia pentru acest serviciu şi primeşte procent din vânzări.

În prezent, între obiectele scoase la vânzare se numără măturoaie confecţionate artizanal din nuiele, la preţul de 5 lei bucata, cratiţe emailate roşii cu buline, dar cu defecte, la preţul de 6 lei bucata, dar şi coşuri confecţionate artizanal din nuiele, la 8 lei bucata.

Totodată, se vând şi bijuterii, între care inclusiv verighete de argint cu pietre incolore şi albastre, la preţuri între 5 şi 10 lei, în funcţie de gramaj.

Pe de altă parte, o pereche de blugi pentru dame, folosiţi, se vinde cu 6 lei, în vreme ce preţul unei geci este de 15 lei, pantalonii tip colanţi, trei sferturi, costă 4 lei, iar o pereche de blugi Tian Xing – 7,5 lei.

O sută de litri se motorină se vând în cinci bidoane din plastic, la preţul de 1,8 lei litru, cinci litri de apă de izvor plată – 2,25 lei, iar un PET cu bere la 2,8 lei, în vreme ce PET-urile de suc, la 2,5 litri, se vând cu 1,4 lei.

Sunt scoase la vânzare şi două pungi cu seminţe de floarea soarelui, la 0,7 lei bucata, pungi cu ouă de ciocolată la preţul de 2 lei, dar şi pachete de zahăr, cu 2 lei, şi PET-uri cu ulei alimentar la 3 lei.

Husele pentru telefon din materiale de plastic costă 1,5 lei, un set de ceasuri de mână, bărbătesc şi femeiesc, 40 de lei, iar o undiţă telescopică de patru metri, folosită, doar 12 lei.

Totodată, în stocurile instituţiei s-a aflat şi o bâtă ciobănească în lungime de 1,3 metri, prevăzută cu măciucă şi inel metalic, folosită, însă s-a vândut.

Aceste bunuri au fost confiscate de organele de control ale statului, între care Poliţie şi Direcţia Antifraudă, şi sunt valorificate de AJFP Alba, instituţie subordonată Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF). Cel mai adesea bunurile se confiscă din cauza lipsei documentelor de provenienţă.

Citeşte şi Bogătaşii verificaţi de ANAF, explicaţii uluitoare privind banii nedeclaraţi. Unii au spus că au găsit averi în grădină

 

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
Pentru ce salariu renunță Marcel Ciolacu la scaunul de deputat. Fostul premier candidează la șefia CJ Buzău
Capital.ro
Românii care nu mai pot obține cartea de identitate. Actele sunt declarate nule. Dosarul este respins pe loc
Playtech.ro
Un simplu şurub, secretul pentru a nu mai auzi zgomotele vecinilor. Cum funcţionează trucul
Adevarul
„Un idiot”. Nepoata lui Trump își ironizează unchiul, după ce acesta s-a lăudat cu rezultatul unui test cognitiv
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Un bărbat aflat în stare gravă nu a fost verificat timp de cinci zile, la Spitalul Bagdasar-Arseni. Doi medici au fost reținuți de procurori
iamsport.ro
Dani Coman și Dan Alexa au fost implicați în lupte ilegale de stradă! Sumele exorbitante pe care le încasau
MediaFlux
Se șterg datoriile pentru români și firme. Care e suma minimă care se iartă rău-platnicilor
stirilekanald.ro
Șocant ce au găsit polițiștii lângă trupul neînsuflețit al doctoriței Ștefania Szabo
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai