Pungile din plastic, cu sau fără mâner, INTERZISE. Amenzi între 15.000 şi 25.000 de lei

Guvernul vrea să interzică, potrivit unui proiect de lege aprobat joi, introducerea pe piaţa naţională, de la 1 iulie 2018, a pungilor de transport din plastic subţire şi foarte subţire cu mâner, iar începând cu 1 ianuarie 2019 interzicerea comercializării acestora.
Romania TV
05 oct. 2017, 19:54
Pungile din plastic, cu sau fără mâner, INTERZISE. Amenzi între 15.000 şi 25.000 de lei

Potrivit unui proiect de lege aflat pe ordinea de zi a şedinţei de joi a Executivului, se propune interzicerea începând cu data de 1 iulie 2018, a introducerii pe piaţa naţională a pungilor de transport din plastic subţire (sub 50 de microni) şi foarte subţire (sun 15 microni) cu mâner, iar începând cu data de 1 ianuarie 2019, a comercializării acestora.

Potrivit definiţiei din proiectul de lege, pungi de transport din plastic sunt acele pungi de transport, cu sau fără mâner, fabricate din plastic, furnizate consumatorilor la punctele de vânzare de bunuri sau produse.

Nerespectarea acestor modificări vor atrage amenzi cuprinse între 15.000 şi 25.000 de lei.

Potrivit notei de fundamentare, proiectul de lege, care transpune în legislaţia naţională două directive europene, vizează exclusiv pungile de transport din plastic cu mâner, nu şi cele fără mâner.

Conform studiului Jaspers – „Assessment of the impact of various economic instruments on the quantities of waste recycled/recovered and diverted from landfills in Romania” – „Proposed changes to improve the
efficiency of current economic instruments in Romania”, menţionat în nota de fundamentare, nu se poate observa o reducere a acestor tipuri de ambalaje de la introducerea ecotaxei.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Pod prăbușit la Techirghiol! S-a rupt în două. Imagini de coșmar
Fanatik.ro
Gestul făcut de Sabin Ilie către antrenor după un gol, care l-a urmărit în toata cariera pe Marian Aliuță: “Mi-a zis Adrian, frate-său, sa nu le zic alor că-l cunosc, că mă dau afară”
Capital.ro
Regulă clară pentru toți românii de la bloc. Se achită banii obligatoriu. Asociația poate solicita executarea silită a bunurilor sau veniturilor
Playtech.ro
Ce înseamnă simbolul ventilatorului de pe cuptor. Mulți îl folosesc greșit crezând că este „convecţie”
Adevarul
Povestea miraculoasă a coafezei care a ajuns decorată de trei mari puteri ale lumii. A sfidat nazismul, a supraviețuit lagărelor, torturii, bolilor și a murit la 105 ani
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mircea Mihail, băiatul de 11 ani care a dispărut din Sectorul 3, a fost găsit
iamsport.ro
Antrenorul român important pe care Prunea consideră că ar trebui să îl aducă Becali la FCSB: ”Eu zic că ar veni”
MediaFlux
Baba Vanga, profeții tulburătoare despre Războiul din Iran. Ce a prezis clarvăzătoarea că se va întâmpla
stirilekanald.ro
Nicușor Dan a semnat demisia...
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara