Putin a semnat decretul. Se aşteaptă reacţia marilor puteri

Putin promulgă o lege, între alte legi represive, care prevede pedepsirea cu închisoarea a unor îndemnuri la acţiune împotriva securităţii Rusiei.
Filip Stan
14 iul. 2022, 16:42
Putin a semnat decretul. Se aşteaptă reacţia marilor puteri

Preşedintele rus Vladimir Putin a promulgat joi o lege care prevede pedepsirea dură – cu doi până la şapte ani de închisoare – a îndemnurilor la acţiune împotriva securităţii Rusiei, în timp ce Moscova reprimă vocile care se opun ofensivei militare în Ucraina, relatează AFP.

Rusia recunoaşte că este îngrozită de rachetele HIMARS, folosite de ucraineni. Ministerul de Externe de la Moscova arată acuzator către SUA şi Marea Britanie

„Agenţi străini”, influenţă străină”, concepte prin care preşedintele Rusiei se asigură că persoanele şi organizaţiile care critică politica de la Kremlin vor fi pedepsite, informează Moscow Times şi AFP.

Noua lege include pedepse cu închisoarea de până la cinci ani pentru persoanele din mass-media care răspândesc „îndemnuri” şi de până la şapte ani pentru grupurile organizate.

Tot legea prevede şi pedeapsa cu închisoarea cu până la 20 de ani pentru fiecare cetăţean/ă rus/ă care participă la un conflict într-o altă ţară şi care ar fi contrar intereselor Kremlinului.

În plus, persoanele care deţin secrete de stat şi călătoresc înafara ţării pot fi amendate şi închise până la şapte ani, dacă nu au o autorizaţie formală prealabilă.

Rusia a lansat un atac de proporţii la Viniţa, explozii puternice au cutremurat pământul. Sunt cel puţin 18 morţi şi zeci de răniţi VIDEO
Noua lege drastică intră în vigoare pe 1 decembrie 2022. De la începutul războiului în Ucraina, Putin s-a asigurat de jure şi de facto că cei care critică regimul de conducere au motive să se teamă, presa independentă a fost blocată, la fel şi multe canale de televiziune străine.

Mai mulţi ruşi au fost arestaţi şi condamnaţi la ani grei de închisoare pentru că au vorbit despre invazia Rusiei asupra Ucrainei.

Cel mai recent, vineri, un consilier din Moscova a fost condamnat la şapte ani de închisoare pentru că a criticat invazia Rusiei în Ucraina. Alexei Gorinov, membru al consiliului districtului Krasnoselsky, a declarat în 15 martie, în cadrul unei şedinţe a consiliului în care s-a discutat despre un concurs de desene pentru copii, că Rusia duce un război de agresiune împotriva Ucrainei.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Gigi Becali a început să râdă în hohote după ce Bobonete a devenit acționar la Craiova: „Las Fierbinți?! Acum decapitez 16!”. Exclusiv
Capital.ro
Alertă în Galați și Tulcea. Autoritățile au emis un mesaj RO-Alert. Pot cădea obiecte din spațiul aerian
Playtech.ro
De ce se împart struguri și prune de Sfânta Maria Mare. Ce spune tradiția despre fructele duse la biserică pe 15 august
Adevarul
Testul auto care a împărțit internetul. „Să le suspende permisele celor care au greșit!” Care este ordinea corectă de trecere
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
NEWS ALERT! A căzut o dronă în nordul județului Tulcea! Autoritățile au emis o alertă extremă pentru populație
iamsport.ro
Uluitor! Fostul atacant din SuperLiga zbura mii de kilometri doar ca să se tundă: ”Este iluzia că acel salariu vine la infinit”
MediaFlux
Roxana Dobre, soția lui Florin Salam, ajutor nesperat în stradă! Cine i-a luat toate bagajele din mână Foto și Video Paparazzi
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat