Qantas îşi reia activitatea

Primul avion al companiei aeriene australiene Qantas a părăsit Sydney cu destinaţia Los Angeles iar traficul aerian va fi reluat complet până marţi, a declarat directorul companiei, Alan Joyce.
Romania TV
31 oct. 2011, 08:34
Qantas îşi reia activitatea

Qantas, companie aflată în primele zece ale lumii în privinţa calităţii serviciilor şi-a reluat cursele , ca urmare a deciziei unei instanţe de arbitraj convocată de guvernul australian. Canberra căuta de mai multe săptămâni o soluţie la conflictul social care afectează activitatea companiei aeriene, informează Agerpres.

Sub presiunea sindicatelor, Qantas a oprit sâmbătă la sol toate avioanele sale, anulând 447 de zboruri de pe 22 de aeroporturi, ceea ce a blocat la sol 70.000 de clienţi. Tehnicienii, personalul de la sol şi cel aerian din cadrul Qantas cer creşteri salariale şi resping planul companiei privind concentrarea activităţilor internaţionale în regiunea Asia-Pacific.

Încetinirea ritmului de activitate şi refuzul tehnicienilor de a efectua ore suplimentare au provocat în ultimele săptămâni acumularea de întârzieri în trafic şi pierderi de peste 51 de milioane euro, potrivit conducerii companiei aeriene.

Instanţa de arbitraj a cerut încetarea conflictului între conducerea companiei şi sindicate şi reluarea activităţii. Compania şi sindicatele dispun de 21 de zile pentru a negocia un acord, iar dacă nu ajung la niciunul, Fair Work Australia va interveni din nou pentru a stabili o soluţie care ar putea să nu convină părţilor implicate, dar va fi obligatorie.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Datorii de 8 milioane de euro în SuperLiga! Clubul de tradiție, la un pas de faliment: ”Pune lacătul pe club!”. Exclusiv
Capital.ro
Raportul CSAT din 2024. De ce s-au anulat alegerile? Ce spune despre Călin Georgescu și Rusia
Playtech.ro
Semnalele poliţiştilor din intersecţii. Când trebuie să opreşti maşina sau să măreşti viteza
Adevarul
Cum poate exploata Ucraina vulnerabilitățile sistemului de apărare al Rusiei. Mutarea ce poate da o lovitură devastatoare capacităților Moscovei
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Toți proprietarii de locuințe trebuie să știe asta. Ce obligații au aceștia, chiar și atunci când apartamentul e gol
iamsport.ro
Tamaș a intrat prin video la emisiune și a lăsat mască pe toată lumea: ”Băi, nebunule, suntem în direct! Nu ești sănătos la cap, oprește-te”
MediaFlux
Fostul ministru al Sănătății, Eugen Nicolaescu, se tratează. A luat drumul farmaciilor ieftine în rând cu pensionarii FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde