RABLA 2019. Cum poţi obţine 9000 de lei de la stat. S-au schimbat condiţiile pentru cei care vor o maşină nouă

Rabla 2019 vine cu schimbări. Ce trebuie să știe șoferii și cum se obțin banii pentru programul Rabla.
Romania TV
05 mart. 2019, 06:46
RABLA 2019. Cum poţi obţine 9000 de lei de la stat. S-au schimbat condiţiile pentru cei care vor o maşină nouă

Programul Rabla pentru mașini continuă și în 2019, iar cei care doresc să-și schimbe vechea mașină cu una nouă pot accesa bani de la stat. Suma maximă până la care se poate ajunge prin intermediul acestui program este de peste 9.000 de lei, însă șoferii trebuie să știe că acordarea banilor în cadrul programului Rabla se face după noi reguli. Mai exact, mașinile trebuie să respecte alte reguli de casare, să fie mai vechi de 8 ani, ITP-ul mașinii trebuie să fie încă valabil. Alte reguli ale programului „Rabla 2019” spun că persoana trebuie să aibă domiciliul în România, să nu aibă datorii la stat.

Și în 2019, prima de casare a unei mașiini vechi se menține la valoarea de 6.500 de lei. Cu toate acestea, mașinile cumpărate trebuie să emită mai puține noxe, respectiv respectiv doar 120 g CO2/km, față de 130 g CO2/km, limita de anul trecut.

Mașinile care au motor ce nu generează mai mult de 96 g CO2/km pot primi un ecobonus de 1000 de lei, dar și unul în valoare de 1.700 de lei, dacă autovehiculul este nou cu hibrid. În total, suma acordată prin Programul Rabla 2019 este de 9.200 de lei.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Ionuț Cercel este un soț strict! Ce i-a interzis partenerei sale să facă
Fanatik.ro
Jefte, „killerul” lui Real Madrid, a plecat din România după un episod halucinant! Gestul care i-a semnat condamnarea
Capital.ro
Reguli la bloc. Asociația de proprietari e obligată să repare sau să ramburseze banii pe reparații. Locatarii nu trebuie să achite totul singuri
Playtech.ro
Singura literă din alfabet cu care nu se încheie niciun cuvânt în limba română. Nu este vorba despre w sau y
Adevarul
Avionul lui Netanyahu părăsește Israelul, iar SUA evacuează o bază militară din Orientul Mijlociu . „Intervenția militară” a lui Trump în Iran este „posibilă în următoarele 24 de ore”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nicu Gheară a dat ordinul: ”Te duci și faci echipă acolo. Răspund pentru tot”. Fostul jucător de la FCSB și Dinamo s-a conformat: ”Gata, tată!”
MediaFlux
Crește alocația de hrană pentru copii și bătrâni. Ministerul Muncii anunță mai mulți bani pentru serviciile sociale
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend