Rabla pentru Electrocasnice 2021. Ministrul Mediului: Cei care vor încerca să vândă vouchere vor fi sancționați

Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a declarat că programul Rabla pentru Electrocasnice 2021 - laptopuri, tablete şi televizoare - a fost un real succes. Voucherele s-au epuizat în 35 de minute. În acelaşi timp, ministrul Mediului a atras atenția că este ilegală vânzarea voucherelor obținute în cadrul programului Rabla pentru electrocasnice și că cei care vor încerca să facă asta vor fi sancționați.
Filip Stan
07 iun. 2021, 13:51
Rabla pentru Electrocasnice 2021. Ministrul Mediului: Cei care vor încerca să vândă vouchere vor fi sancționați

Rabla pentru Electrocasnice 2021 a fost un real succes, a anunţat ministrul Mediului. Tanczos Barna a completat că se aşteaptă ca nu toate persoanele care au obţinut vouchere prin Rabla pentru Electrocasnice 2021 să le şi folosească la cumpărături şi în acest context banii estimaţi a rămâne din sumele destinate cumpărării de maşini de spălat vor fi reportaţi pentru o etapă care va avea loc, cel mai probabil, în vară.

„Vom suplimenta bugetul, cu siguranţă la celelalte capitole vom rămâne cu un surplus de bani, pentru că la maşinile de spălat, maşinile de spălat vase şi frigidere nu se vor termina toţi banii (…) o să ajungem la 60-0% maxim de randament. Oamenii au stat la coadă, şi-au luat voucherele şi nu le valorifică. Român bani şi vom reporta banii pentru o etapă ulterioară, probabil în cursul verii”, a declarat ministrul Mediului duminică, Prima Tv.

Citeşte şi: Rabla electrocasnice 2021. Bugetul pentru televizoare, laptopuri şi tablete, epuizat în 35 de minute

Rabla pentru Electrocasnice 2021. Sancţiuni pentru cei care încearcă să vândă vouchere

Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a precizat că voucherele obţinute prin programul Rabla pentru Electrocasnice 2021 sunt nominale, iar cei care încearcă să le vândă comit o ilegalitate, iar acest lucru va fi sancţionat.

„Aceste vouchere sunt nominale, nu se pot vinde mai departe, iar cei care încearcă să le vândă comit o ilegalitate. Nu poți face mare afacere, să vinzi un voucher de 400 de lei, iei și tu 100 – 200 lei, nu e corect, nu e legal. Vom face tot posibilul să prevenim vânzarea voucherelor”, a declarat ministrul Mediului, Tanczos Barna.

 

Rabla electrocasnice 2021. Începe distribuirea voucherelor pentru televizoare, laptopuri și tablete

În etapa destinată televizoarelor, laptopurilor și tabletelor au putut fi generate vouchere cu valori cuprinse între 300 și 500 de lei, în funcție de categoria de electrocasnice vizată.

Voucherele ce vor fi obținute vor trebui validate și activate și abia apoi vor putea fi folosite pentru a cumpăra electrocasnicele din magazine. Achiziționarea de noi electrocasnice se poate face în cel mult 15 zile de la validarea voucherelor.

Pentru a accesa voucherele din oricare dintre cele trei etape (fiind posibilă accesarea mai multor vouchere, chiar și din fiecare dintre etapele descrise mai jos), cei interesați s-au putut înscrie în program până spre sfârșitul lunii mai, prin crearea unui cont de utilizator în aplicația informatică a AFM (a fost disponibilă pe site-ul instituției). Acest cont este o noutate și permite beneficiarilor selecția voucherelor, cât și urmărirea statusului acestora.

În acest an, tot ca o noutate, programul are, în afară de etapa premergătoare începerii efective a programului, respectiv înscrierea în aplicație, alte trei etape. Urmează etapa a treia în care se pot obţine vouchere pentru achiziţionarea de aparatele de aer condiționat, uscătoarele de rufe și aspiratoarele – 18 iunie – 1 iulie.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
Adevăratul motiv pentru care Denis Alibec a răbufnit la adresa suporterilor FCSB: „Vorbea urât și la vestiare!”
Capital.ro
Adevărul despre mezelurile, sucurile și pateurile cu brânză din magazine. Ce mănâncă și beau românii, de fapt, în fiecare zi
Playtech.ro
Care este banda pe care trebuie să stea maşina pentru a întoarce corect în sensul giratoriu?
Adevarul
Un șofer a murit carbonizat în propria mașină: designul „modern” al ușilor a împiedicat salvarea
wowbiz.ro
Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
Imaginile cu legendara femeie din ring, considerate „prea hot pentru internet”
kanald.ro
Tragedie în Piatra Craiului! O femeie de 29 de ani a murit după ce a căzut 300 de metri de pe un versant abrupt
Cancan.ro
Ce posta Vasilica Enache înainte să fie ucisă în Rahova! Mesajul premonitoriu: 'Când murim…'
iamsport.ro
BREAKING | Surpriză: un antrenor din SuperLiga, noul favorit să o preia pe U Cluj! Cine le-a luat fața lui Bergodi și Mutu
MediaFlux
Vechimea în muncă și contribuțiile la pensie. Cum se poate verifica totul online
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025