Rachete lansate din Fâşia Gaza spre Israel în momentul în care se semna acordul istoric cu EAU și Bahrein

Două rachete au fost lansate din Fâşia Gaza spre Israel în momentul în care la Washington statul evreu semna acorduri de normalizare a relaţiilor cu două state arabe. Două persoane au fost rănite, scrie Agerpres.
Romania TV
16 sept. 2020, 03:15
Rachete lansate din Fâşia Gaza spre Israel în momentul în care  se semna acordul istoric cu EAU și Bahrein

Potrivit armatei israeliene, două rachete au fost lansate din Fâşia Gaza spre Israel, dintre care una a fost interceptată de scutul antirachetă israelian.

A doua rachetă a căzut în oraşul Ashdod, situat între Fâşia Gaza şi Tel Aviv, potrivit serviciilor locale de salvare, care au vorbit despre cel puţin doi răniţi uşor.

Acorduri istorice semnate între Israel, Emiratele Arabe Unite şi Bahrein, la Washington. „Pot pune capăt conflictului israeliano-arab”

Aceste tiruri au avut loc într-un moment în care la Washington se derula ceremonia de semnare a acordurilor de normalizare a relaţiilor între Israel şi două ţări din Golf, Emiratele Arabe Unite şi Bahrein. Potrivit armatei israeliene, două rachete au fost lansate din Fâşia Gaza spre Israel, dintre care una a fost interceptată de scutul antirachetă israelian.

A doua rachetă a căzut în oraşul Ashdod, situat între Fâşia Gaza şi Tel Aviv, potrivit serviciilor locale de salvare, care au vorbit despre cel puţin doi răniţi uşor.

Aceste tiruri au avut loc într-un moment în care la Washington se derula ceremonia de semnare a acordurilor de normalizare a relaţiilor între Israel şi două ţări din Golf, Emiratele Arabe Unite şi Bahrein.

Potrivit martorilor din Fâşia Gaza, cel puţin o rachetă a fost trasă din nordul aceste enclave spre Israel.

Niciuna dintre facţiunile palestiniene din Fâşia Gaza nu a revendicat aceste tiruri cu rachetă într-o primă fază.

Gruparea Hamas şi-a înmulţit în luna august atacurile cu baloane incendiare şi a lansat mai multe rachete din Fâşia Gaza spre Israel. Acesta a replicat în special cu lovituri aeriene nocturne asupra poziţiilor acestei grupări.

Cele două tabere au semnat însă un acord la începutul lui septembrie, datorită unei medieri a Qatarului, în scopul încetării ostilităţilor şi reinstituirii unui armistiţiu fragil în vigoare de circa un an şi jumătate.

Hamas, care controlează Fâşia Gaza din 2007, şi Autoritatea palestiniană a lui Mahmoud Abbas, la putere în Cisiordania ocupată, au criticat acordurile de normalizare a relaţiilor între Israel, Emiratele Arabe Unite şi Bahrein.

Cele două entităţi au făcut apel la organizarea de manifestaţii în teritoriile palestiniene pentru a denunţa aceste acorduri. Însă la aceste proteste nu au participat decât câteva sute de persoane, potrivit jurnaliştilor AFP.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Ce a pățit Gabriela Cristea în urma tratamentului pentru slăbit pe care l-a urmat. Prezentatoarea TV a pus punctul pe „i”
Fanatik.ro
Ce au pățit doi suporteri spanioli înainte de meciul naționalei lor de la Cupa Mondială. Au fost găsiți în lacrimi la intrarea în stadion
Capital.ro
DNSC avertizează asupra unui nou val de atacuri cibernetice. Mesaje false cu amenzi și probleme la sistemul ANCPI
Playtech.ro
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
Radu Banciu, uluit de un fotbalist din SuperLiga: ”Genial! Cel mai mare din istorie”
MediaFlux
Anunțul Rusiei privind un posibil atac în țările baltice. Omul lui Putin dezvăluie strategia Moscovei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?