Radu Mazăre a aflat care sunt condiţiile eliberării. Iată ce program trebuie să respecte

Primarul Constanţei, Radu Mazăre, s-a prezentat, vineri, la sediul Poliţiei Judeţene Constanţa, pentru a-i fi prezentate condiţiile eliberării sub control judiciar, potrivit Libertatea. Astfel, el trebuie să meargă săptămânal la Poliţie şi nu poate părăsi ţara.
Romania TV
11 apr. 2014, 18:08
Radu Mazăre a aflat care sunt condiţiile eliberării. Iată ce program trebuie să respecte

„Am stabilit, împreună cu lucrătorii de poliţie, programul pe care să-l respect. Am decis ca, în acord cu reglementările pe care le au, să mă prezint la Poliţie o dată pe săptămână, marţea, la ora 12.00. Dacă nu pot să mă prezint marţi, atunci iau legătura telefonic. Şi nu pot să părăsesc ţara. Alte interdicţii n-am”, a declarat Radu Mazăre la ieşirea din sediul Poliţiei.

Instanţa a decis cercetarea în libertate a lui Radu Mazăre, în dosarul locuinţelor sociale din cartierul constănţean „Henri Coandă”. Procurorii DNA îl acuză pe edilul Constanţei că ar fi luat mită în valoare de 175.000 de euro de la Avraham Morgenstern, unul dintre reprezentanţii firmei constructoare. Primarul Constanţei va fi însă sub control judiciar.

În schimbul acestor bani, primarul ar fi intervenit pentru ca societatea lui Morgenstern să câştige licitaţia şi să mărească, mai apoi, valoarea contractului, cu aproape 900.000 de euro.

Decizia vine la o zi după ce Mazăre a fost plasat în arest pentru 24 de ore, în dosarul „Henri Coandă”.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Donald Trump, o nouă cerință controversată, înainte de Cupa Mondială 2026. Toți fanii, inclusiv românii, sunt direct vizați
Capital.ro
Buletinele vechi ar putea fi păstrate. Proiect de lege privind cartea simplă de identitate: Exclusiv pe teritoriul României
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
O nouă "bubuială" pentru români. Taxa care aruncă în aer prețurile
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul