Radu Opaina, fost director RADET, desființează scandalul interzicerii centralelor de apartament: „Iar a luat-o razna România”

Românii cu centrale de apartament se întreabă tot mai des în ultimul timp ce vor face atunci când acestea vor fi interzise.
Alina Costache
17 mart. 2024, 13:32
Radu Opaina, fost director RADET, desființează scandalul interzicerii centralelor de apartament:

Există români care au ales să-și pună centrale individuale de apartament din cauza problemelor din sistemele centralizate de încălzire. Acum, însă, vor fi nevoiți să renunțe la ele.

Se ajunge des la certuri cu vecinii din cauza apei calde și căldurii insuficiente. Mulți nu vor pornirea căldurii din octombrie, așa că au decis să opteze pentru centrale separate.

Citește și Ce crede un român stabilit în Marea Britanie despre școlile din România: „Există o diferență foarte mare. Totul e lejer și se învață la o capacitate maximă”

Însă, prețul la gaze a explodat în ultimii ani. Iar acum o altă problemă îi apasă pe români: faptul că autoritățile ar vrea să interzică centralele de apartament, pe baza unei decizii a UE. Radu Opaina, fost director RADET, a spus că o asemenea interdicție e imposibilă.

„Iar a luat-o razna România, că nu citește nimeni cap-coadă ce scriu cei de la Parlamentul European, și ce vor ei să se întâmple. Acea directivă se referă la toate centralele termice. Începând cu cele administrate de stat, cum sunt CET-urile de la ELCEN, și apoi se referă la centralele de apartament.

Aici este vorba de datoria statului de a elimina poluarea. Centralele vizate sunt cele care se alimentează cu petrol, cărbune sau cu gaze naturale. Și statul folosește la producerea energiei electrice și termice aceste resurse. Până la populație, până la ultima verigă din lanțul acesta, mai este cale lungă și mult timp de parcurs”, a declarat Radu Opaina, potrivit Gândul.

Citește și Este sau nu obligatoriu să ai în mașină copia Cărții de Identitate a Vehiculului în 2024

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
România, drum infernal pentru Campionatul European! UEFA a schimbat radical preliminariile Euro și Liga Națiunilor. Care e „grupa morții” pe care o vom avea la fiecare tragere la sorți
Capital.ro
Nicușor Dan a semnat decretul. Președintele a promulgat cea mai importantă lege pentru România
Playtech.ro
Ţara în care preţurile au crescut de şase ori într-un singur an. România, pe primul loc în Europa la inflaţia pe aprilie. Grafic al scumpirilor în întreaga lume
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Fostul campion al României s-a mutat în Elveția și s-a apucat de Uber: ”Câștig mai mulți bani decât în fotbal”
MediaFlux
Înălțarea Domnului 2026. Tradiții și obiceiurile pentru 21 mai. Ce este interzis
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi