Raed Arafat, anunţ TERIFIANT: „Nu sărbători, nu festivităţi. Nu văd luna decembrie să fie de revenire la normalitate”

Dr. Raed Arafat, şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, a avertizat că în luna decembrie va fi "imposibil" să fie luată în calcul o "revenire la normalitate totală" pentru că "dacă lumea se relaxează, începe un nou val" de infectări cu noul coronavirus. De asemenea, secretarul de stat în MAI a anunaţt că vor exista măsuri speciale în ziua alegerilor parlamentare din 6 decembrie, iar autorităţile trebuie să fie vigilente ce se întâmplă după scrutin pentru a nu fi organizate sărbători şi festivităţi.
Romania TV
08 nov. 2020, 21:05
Raed Arafat, anunţ TERIFIANT:

„Eu nu văd luna decembrie să fie de revenire la normalitate totală, imposibil. Va necesita să fim foarte atenți până la primăvara anului viitor. Nu înseamnă că vom avea măsuri drastice până atunci. Dacă lumea se relaxează, începe un nou val”, a declarat Raed Arafat, la postul Antena 3,  citat de G4Media.

Care sunt cele mai mari surse de infectare cu COVID-19. Explicaţiile managerului spitalului Victor Babeş din Timişoara

Şeful DSU a mai precizat că România se va mai confrunta cu o creştere a numărului de infectări cu noul coronavirus.

„O perioadă vom continua creșterea numărului de infectări, zece, două săptămâni. Măsurile ne pot duce la un platou și apoi să începem coborârea. Dacă e prea devreme, începem din nou să urcăm. Vor fi măsuri speciale de ziua alegerilor, dezinfecția, dar vom fi foarte atenți la ce se întâmplă după. Nu sărbători, nu festivități”, a menţionat dr. Arafat, conform sursei citate.

Avertismentul lui Raed Arafat: „Persoanele care nu cred încearcă să convingă pe alții să nu respecte regulile”

„Depinde de noi toți unde vom ajunge, depinde de fiecare persoană. Persoanele care nu cred, care încearcă să convingă pe alții să nu respecte regulile, nu fac decât să pună viața altora în pericol.

Am reușit să suplimentăm paturile, dar avem nevoie și de personal. Vom încerca să mobilizăm rezidenți de ani și mai mici să ajute secțiile de terapie intensivă, este nevoie de acest sprijin, de resursa umană”, a mai menţionat Arafat.

Orban: „Adolescenții sunt răspândaci de virus. Marea majoritate nu prezintă simptome vizibile, dar transmit virusul”

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Burse sociale pentru studenți. Suplimentare de 60 de milioane de euro din fonduri europene
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”