Raed Arafat, despre începerea noului an şcolar: În septembrie e prevăzut că totul decurge normal

Raed Arafat a declarat, miercuri, că în acest moment nu există nicio măsură stabilită cu privire la noul an școlar și că estimările specialiștilor sunt că totul va decurge "normal".
Romania TV
08 iul. 2020, 17:27
Raed Arafat, despre începerea noului an şcolar: În septembrie e prevăzut că totul decurge normal

„În septembrie e prevăzut că totul decurge normal. Nu sunt prevazute masuri în acest moment”, a declarat Raed Arafat la, Digi24.ro, cu privire la reluarea cursurilor în toamnă.

Din cauza pandemiei de coronavirus, în semestrul doi, elevii au învăţat online. Ministrul Educaţiei, Monica Anisie, a afirmat, recent, că nu consideră posibil scenariul ca din toamnă clasele de elevi să mai aibă peste 30 de elevi, luându-se în calcul ca o parte a activităţilor să fie derulate online.

Citeşte şi: 

Reducerea numărului de elevi la maxim 30 în fiecare clasă înseamnă o reconfigurare totală a organizării în fiecare unitate de învăţământ, însemnând un număr mai mare de ore şi, implicit, o creştere a normei didactice. De asemenea, cum orarul va fi mai aglomerat, în anumite şcoli se va pune problema lipsei spaţiului.

Nelu Tătaru a declarat, marți seară, întrebat ce sfaturi are pentru copiii care ar putea să se întoarcă la şcoală peste câteva luni, că există un grup de lucru la nivelul Ministerului Educaţiei, în care este implicat şi vicepremierul şi alţi factori decizionali, care va pregăti măsuri pentru gestionarea începutului anului şcolar.

„Eu am spus încă de la început, ne vom gestiona perioada de vară, iar în apropierea lunii septembrie vom vedea cum prognozăm şi începutul anului şcolar. Există o comisie la nivelul Ministerului Educaţiei care pregătesc cum vor gestiona începutul anului şcolar. Noi ne adaptăm şi pregătim în acest moment tot ce înseamnă măsuri… (Sfatul este – n.r.) Cel precaut”, a spus ministrul Sănătăţii. 

Citeşte şi: 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mesajul emoționant transmis de mama Rebecăi, fetița din Bacău care și-a pierdut viața: „Îngerașul meu…”
Fanatik.ro
Catastrofă pe stadion! Un fotbalist a murit după ce a fost lovit de fulger. Video
Capital.ro
Cine are dreptul să încaseze ultima pensie? Actele necesare. Termenul legal de depunere a cererii
Playtech.ro
Facturile la energie ar putea crește. Primul lucru pe care trebuie să-l verifici în contract pentru a afla dacă vei plăti mai mult
Adevarul
Europa are o "fereastră rară" să-l pună pe Putin la zid, dar riscă să o rateze din nou
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut din aprilie a fost găsit ÎNGROPAT în curtea... Vezi mai mult
iamsport.ro
De la finalele Champions League la afaceri în energie. Cum și-a construit Adrian Ilie viața după fotbal
MediaFlux
Rețetele nu se mai dau în fiecare lună. Toate schimbările pentru pacienți
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România