Raed Arafat: „Este posibil să se ajungă la măsuri regionale, zonale, de restricţie”

Raed Arafat a explicat faptul că atunci când afirmă că nu mai sunt paturi la ATI se referă la acele paturi de terapie intensivă care sunt alocate tratării celor diagnosticaţi cu COVID-19.
Filip Stan
20 iul. 2020, 03:01
Raed Arafat:

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, afirmă că nu este exclus ca autorităţile să impună măsuri de restricţie „zonale sau regionale” acolo unde se va constata o creştere alarmantă a numărului de infectări cu SARS-Cov-2. În ceea ce priveşte capacitatea sistemului sanitar de a îi tata pe pacienţii diagnosticaţi cu COVID-19 care au nevoie de terapie intensivă, Arafat susţine că sunt zone în care există „presiune” pe sistemul sanitar şi zone în care numărul de paturi este, în prezent, suficient.

„Aceste cazuri (de infectare cu SARS-COV-2 – n.r.) cresc deja cu câteva sute pe zi. Numărul vindecaţilor este mai mic decât numărul celor care se îmbolnăvesc şi înseamnă că avem o creştere continuă a numărului cazurilor active. Dacă populaţia nu respectă măsurile minime care sunt recomandate – mască, distanţare – riscul există (…) să vedem că situaţia în România poate să se înrăutăţească în continuare în lipsa măsurilor compensatorii care au fost recomandate sau impuse populaţiei”, a declarat Raed Arafat, duminică seară, într-o intervenţie telefonică la Digi 24.

El a precizat că nu este exclus ca autorităţile să dispună măsuri restrictive pe zone sau regiuni acolo unde se va constata o creştere alarmantă a numărului de infectări cu noul coronavirus.

„Este posibil să se ajungă la măsuri regionale, zonale, de restricţie, acolo unde apar zone afectate”, a afirmat Raed Arafat, menţionând că nu „o persoană” decide acest lucru, ci specialiştii în baza datelor Institutului Naţional de Sănătate Publică.

Şeful DSU a explicat că astfel de măsuri s-au mai „practicat în perioada care a trecut”, iar legea recent promulgată de preşedintele Klaus Iohannis şi care va intra în vigoare săptămâna viitoare permite acest lucru.

În ceea ce priveşte capacitatea de tratare a pacienţilor care au nevoie de terapie intensivă, Arafat a susţinut că există zone în care aceste paturi „nu sunt folosite la maxim pentru că acolo nu e o presiune” şi există zone în care paturile sunt folosite la maxim „pentru că este o presiune”.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Tensiune în Giulești! Rapid vrea să scape de Marian Aioani și Cristi Manea! Dan Șucu nu i-a mai plătit de două luni
Capital.ro
Vladimir Putin ar vrea să trăiască veșnic. A investit peste 25 miliarde de dolari în tehnologii SF, dar și transplanturi de organe de la porci la oameni
Playtech.ro
Cu câți ani mai devreme ieși la pensie dacă ai handicap? Legea explicată simplu
Adevarul
Răsturnare de situaţie în cazul copilului de 2 ani mort lângă un tobogan gonflabil. Care este, de fapt, cauza decesului
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este băiețelul care și-a pierdut viața în timp ce se afla pe un tobogan gonflabil, în Satu Mare. Părinții sunt devastați
iamsport.ro
I-a făcut praf pe fanii Rapidului după meciul UEFAntasticilor: ”Penibil, niciun suflet pentru club, lipsă de respect! A venit Răzvan Lucescu, unde au fost nebunii frumoși?!”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile virate pe card. Casa de Pensii explică totul pentru pensionari
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți